Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Evaluarea riscului la securitatea fizica
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Evaluarea riscului la securitatea fizica

Buna Ziua,
As dori sa stiu daca cabinetele medicale individuale ( PFA) sunt obligate de aceasta prevedere legala(H.G. nr. 301/2012
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.
333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor) sa efectueze evaluarea riscului la securitate fizica?
Multumesc.
Sa analizam anexa 1 la HG nr. 301/ 2012
-art.1 (1) Conducatorii unitatilor detinatoare de bunuri si valori au obligatia de a identifica si stabili zonele functionale, corespunzator activitatii desfasurate, si de a adopta masuri necesare asigurarii protectiei vietii, integritatii persoanelor si sigurantei valorilor.
(2) Zonele functionale pentru care este necesara adoptarea unor masuri de securitate sunt:
a) zona de acces in unitate si zona perimetrala;
b) zona de tranzactionare;
c) zona de depozitare;
d) zona de expunere;
e) zona de transfer;
f) zona de procesare;
g) zona echipamentelor de securitate;
h) zona de tranzactii cu automate bancare.
Pentru un cabinet medical individual nu cred ca se pune problema realizarii unei analize de risc la securitate fizica, ceruta de HG nr.301/ 2012.
Poate, cel mult, din proprie initiativa, fara sa faceti o analiza de risc la securitate fizica, sa instalati o camera de luat vederi la intrarea in cabinet.
Dar intr-o cladire de birouri cu 3 etaje ?
Iaritzu trebuia sa deschideti o discutie noua si sa precizati activitatile care se executa in aceasta cladire.
Propietarul cladirii trebuie sa obtina analiza de risc la securitatea fizica pe intreg imobilul si dupa caz, cei care inchiriaza spatii de birouri, dupa activitatea desfasurata in spatiul inchiriat, in functie de zonele functionale precizate in mesajul meu anterior.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.
Eu am aceasta nelamurire datorita :
-art 2 din legea 333/2003 unde dupa insirarea unor domenii clare apare formularea:"precum si
alte organizatii care detin bunuri ori valori cu orice titlu, denumite în prezenta lege
unităti, sunt obligate să asigure paza acestora." Alte organizatii mi se pare ca cuprinde tot si ca lasa la latitudinea celui care face control daca eu sunt organizatie sau nu.
poate gresesc si nu interpretez bine acest cuvant si v-as ruga sa ma lamuriti.
-iar in art 2alin(1) din ANEXA
NORME METODOLOGICE
de aplicare a Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor
si protectia persoanelor, scrie:(1) In vederea indeplinirii obligatiilor prevazute de Legea nr. 333/2003 privind
paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, cu modificarile si
completarile ulterioare, denumita in continuare Lege, unitatile prevazute la art. 2
alin. (1) din Lege, denumite in continuare unitati indiferent de natura capitalului
social, forma de organizare ori asociere, modul de detinere a bunurilor ori valorilor, trebuie sa adopte masuri de securitate in formele prevazute de Lege,
completate cu masuri procedurale.
Prin alte organizatii, legiuitorul a lasat la latitudinea fiecarui angajator (in afara celor nominalizati la art.1 al.(1) din anexa 1 la HG nr. 301/ 2012) sa aprecieze daca bunurile si valorile pe care le detin trebuie asigurate cu paza permanenta sau sub o alta forma.
Mai peste tot, in incinte cu magazine, birouri, baruri. etc. observati desigur bodigarzi angajati ai diverselor firme de paza. Multe magazine si-au instalat alarme care atunci cand se declanseza transmit semnal la sediul firmei de paza cu care este incheiat contract de prestari servicii de paza si interventie, iar echipa de interventie se deplaseaza urgent la sediul firmei respective.
Modalitatea de paza si protectie se stabileste in urma analizei de risc. Orice angajator poate solicita unei firme specializate sa ii faca o analiza de risc. Analiza de risc este obligatorie, insa, numai pentru firmele care se regasesc la art.1 al.(1) din anexa 1 la HG nr. 301/ 2012.