Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Contestatie amenda circulatie rutiera
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Contestatie amenda circulatie rutiera

Conform OG 2/2001 actualizat,art.32 alin 3 prevede;plangerea suspenda executarea.Plangerea persoanelor prevazute la art.31 alin.2 (partea vatamata) suspenda executarea numai in ceea ce priveste despagubirea. Deci,despagubirea partii vatamate se poate face de asig.RCA , daca s-a depus plangere la politie de persoana vinovata de producerea accidentului ? Exista posibilitatea regresului , eu avand RCA si CASCO ? Dl.de la RCA-ul contravenientului imi spune ca dansii nu pot face plata facturii de reparatie pentru ca ei platesc in avans (plangerea se judeca la instanta ), si imi propune sa-mi deschid eu dosar de dauna daca vreau sa-mi recuperez masina. Daca deschid eu dosarul de dauna pe RCA-ul sau Casco-ul meu, acestia nu platesc in avans factura pana la hotararea definitiva a instantei?
personal sau prin avocat puteti obtine o asemenea mentiune la grefa instantei care a dat hotarirea
Daca sunteti partea pagubita,nu puteti deschide dosar de dauna in baza propriului RCA.
Avand o asigurare facultativa,va puteti folosi de aceasta,asiguratorul dv avand ulterior posibilitatea de a-si recupera banii de la persoana vinovata.
Conditia despagubirii in ceea ce priveste asigurarea obligatorie este vinovatia.
Cata vreme se asteapta o hotarare judecatoreasca,asiguratorul poate amana plata despagubirii.
Va multumesc frumos si va doresc zile racoroase.