Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... REGRES CASCO CATRE RCA-ul VINOVATULUI
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

REGRES CASCO CATRE RCA-ul VINOVATULUI

Buna dimineata in primul rand, vreau sa aud si eu parerea unor oameni competenti. Ieri am avut un accident, un domn nu a acordat prioritate acrosand o masina iar aceasta intrand in autoturismul meu. Am fost la politie, am facut toate actele, tot-tot ce trebuia. Acum vin si va intreb, RCA-ul vinovatului este la EUROINS, iar eu am si CASCO la BRC, ce ma sfatuiti ?! Sa deschid dosar de dauna prin casco cu regres la RCA-ul vinovatului ?! Ori sa imi repar masina pe RCA ?! Astept sugestiile si parerile dumneavoastra. Mitrea Florin.
Prima varianta e cea mai buna pentru dvs. Ca beneficiar la unei polite CASCO, nu va trebui sa asteptati luni in sir rezolvarea, dupa ce primiti banii de despagubire . Asa ca lasati asiguratorul dvs. "sa se spele pe cap" cu Euroins ( in cele mai multe cazuri, se judeca intre ei!) nu dvs..:)
Doinita Stingaciu, Avocat
Multumesc pentru raspunsul promt. Aveti idee, celor de la casco pot sa le cer regie proprie, in loc sa imi repare masina intr-un service? tinand cont ca se face si regres catre rca-ul vinovatului. Eu cred ca as putea sa le cer regie proprie fara vre-o piedica.
prietencutine, utilizator
Cea mai buna varianta este sa apelati la RCA-ul vinovatului pentru a nu intra pe CASCO intr-ucat anul viitor nu mai primiti reducere la aceasta asigurare
prietencutine a scris:

Multumesc pentru raspunsul promt. Aveti idee, celor de la casco pot sa le cer regie proprie, in loc sa imi repare masina intr-un service? tinand cont ca se face si regres catre rca-ul vinovatului. Eu cred ca as putea sa le cer regie proprie fara vre-o piedica.

Este dreptul dv. de a stabili cu asiguratorul CASCO modul de despagubire.Deasemenea puteti apela sau nu la polita CASCO, apreciind care este varianta mai avantajoasa si care ar fi dezavantajele.Deja ati fost sfatuit.Mai ramane de punctat ca in regie proprie, veti primi suma diminuata fata de cea care s-ar plati la un service.
Deschiderea dosarului de dauna pe CASCO este varianta cea mai buna si care va scuteste de alergatura si nervi tociti cu asiguratorul respecti. Apoi este problema asiguratorului dv CASCO sa-si recupereze banii de la asiguratorul vinovatului.