avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intermediar in asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intermediar in asigurari

Buna ziua,

Dorim sa devenim intermediari in asigurari si am inteles ca ne trebuie sa fim inregistrati in RAJ (coduri 6621 si 6622)? Nu stiu exact despre ce este vorba, daca puteti sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 16:08, 13 Noiembrie 2015
Buna seara,

Intermediarii în asigurări sunt- persoanele fizice sau juridice, denumite în continuare
broker de asigurare, asistent în brokeraj, agent de asigurare, subagent sau agent de
asigurare subordonat, care desfăsoară activitate de intermediere în asigurări, în
schimbul unui/unei comision/remuneratii, autorizat.

1. Ce fel de intermediar doriti sa deveniti?
2. Ce experienta aveti?
3. Aveti Certificat de pregatire profesionala, sau ati urmat cursuri de specialitate?
Buna ziua,

suntem persoana juridica si nu stiu ce trebuie facut pentru a inregistra la RAJ acele doua coduri CAEN.

Va multumesc!
Buna ziua,

Inteleg ca detineti o societate comerciala (SRL) in cadrul careia aveti si cele 2 obiecte de activitate.

Pentru a desfasura activitatea de intermediere in asigurari, ca asistent in brokeraj de exemplu, trebuiesc urmatoarele:
- sa negociati/ incheiati un contract de asistent in brokeraj cu un broker de asigurare care va solicita o serie de documente (act constitutiv, CI, etc.);
- sa detineti certificat de calificare profesionala eliberat de Autoritatea de Supraveghere Financiara;

Dupa ce aveti toate documentele si semnati contractul cu brokerul de asigurare, brokerul va inregistreaza in registrul intermediarilor la ASF si atunci se aloca codul RAJ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent in brokeraj : raj sau raf TRANSILVANIA Broker - Biroul Satu Mare TRANSILVANIA Broker - Biroul Satu Mare Buna ziua, Doresc sa imi deschid o microintreprindere ( SRL ) avand ca obiect de activitate intermedierea in brokeraj Cod CAEN 6622. Eu posed conform ... (vezi toată discuția)
Adaugare coduri caen refuzat de onrc dyna_dyanna dyna_dyanna Buna ziua M-am intalnit cu o situatie care imi da de gandit.Va rog sa ma lamuriti. Am fost la Registrul Comertului; unde am solicitat sa imi adauge noi ... (vezi toată discuția)
Pot sa adaug cod caen 8219 la cod caen 6622? judit2000 judit2000 Buna ziua. Vreau sa stiu daca la infiintarea unei firme SRL,cu activitate principala Cod CAEN 6622 pot sa adaug ca activitate secundara si Cod CAEN 8219? (vezi toată discuția)