Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intermediar in asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intermediar in asigurari

Buna ziua,

Dorim sa devenim intermediari in asigurari si am inteles ca ne trebuie sa fim inregistrati in RAJ (coduri 6621 si 6622)? Nu stiu exact despre ce este vorba, daca puteti sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat!
Buna seara,

Intermediarii în asigurări sunt- persoanele fizice sau juridice, denumite în continuare
broker de asigurare, asistent în brokeraj, agent de asigurare, subagent sau agent de
asigurare subordonat, care desfăsoară activitate de intermediere în asigurări, în
schimbul unui/unei comision/remuneratii, autorizat.

1. Ce fel de intermediar doriti sa deveniti?
2. Ce experienta aveti?
3. Aveti Certificat de pregatire profesionala, sau ati urmat cursuri de specialitate?
Buna ziua,

suntem persoana juridica si nu stiu ce trebuie facut pentru a inregistra la RAJ acele doua coduri CAEN.

Va multumesc!
Buna ziua,

Inteleg ca detineti o societate comerciala (SRL) in cadrul careia aveti si cele 2 obiecte de activitate.

Pentru a desfasura activitatea de intermediere in asigurari, ca asistent in brokeraj de exemplu, trebuiesc urmatoarele:
- sa negociati/ incheiati un contract de asistent in brokeraj cu un broker de asigurare care va solicita o serie de documente (act constitutiv, CI, etc.);
- sa detineti certificat de calificare profesionala eliberat de Autoritatea de Supraveghere Financiara;

Dupa ce aveti toate documentele si semnati contractul cu brokerul de asigurare, brokerul va inregistreaza in registrul intermediarilor la ASF si atunci se aloca codul RAJ.