Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA -Plata Asigurari de sanatate cand PFA are venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA -Plata Asigurari de sanatate cand PFA are venit zero anual

Eu ma fost salariat pana in acest an cand am iesit la pensie si amplatit asigurarike de sanatate ca salariat.
Din 2003 mi-am facut formele de PFA in vederea faptului ca daca apare o activitate suplimentara
sa pot lucra legal.
Pana in prezent in fiecare an fiscul m-a pus sa platesc un impozit de 80 lei pentru venitul estimativ de 500 Ron
bani pe care mi-au returnat in anul urmator deoarece in fiecare an venitul a fost zero nici castiguri si nici cheltuieli.
Am fost sa-mi ridic adeverinta de asigurat pentru cardul european dar mi-s-a refuzat
ca nu am platit CNAS ca PFA. Le-am spus ca nu am avut nici un castig dar ei au spus ca voi trebui sa platesc si penalitati.
Cand eram salariat plateam CNAS cand luam salariu, acum ei pretind sa platesc CNAS fara sa am un venit.
Este corect?
Pe de alta parte orice pensionar care nu este PFA primeste adeverinta, iar eu care am aceleasi venituri (neavand nici un venit ca PFA) numai ca sunt PFA sunt pus sa platesc in avans din pensie pe care o am in prezent.
Este constitutional ca doua persoane cu acelasi venit sa plateasca impozite diferite?
Ne mai vorbind de faptul ca platesc un impozit la administratia financiara tot din pensie pentru ca daca va aparea o oportunitate sa pot lucra legal.
Astept sugestile si parerile voastre
Multumesc
Este evident ca asigurarile de sanatate sunt raportate la venituri, daca nu ati obtinut nici un fel de venituri duceti asemenea dovada la CJAS si arati-le acest lucru in caz de raspuns negativ va puteti adresa instantei de judecata
Multumesc. O sa tin seama de sugestie
Cu adeverinta de venituri ca PFA si o sa ma duc
CJAS sa vedem ce se intampla.