Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... contestarea deciziei de a lasa un copil repetent
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

contestarea deciziei de a lasa un copil repetent

se poate contesta decizia de a lasa un copil din clasa a-6-a repetent datorita acumularii a 3 corijente (conform regulamentului ministerului invatamantului), mai ales ca dirigintele este profesorul de la una din materii, si care a instigat ceilati profesori la care avea copilul probleme sa-l lase corijent?
Trebuia sa contestati in 24 de ore fiecare corigenta in parte si sa cereti reexaminarea!B-)
[ link extern ]
Art 74.
(2) După încheierea sesiunii de corigenţă, elevii care nu au promovat la o singură disciplină de
învăţământ au dreptul să solicite reexaminare. Aceasta se acordă de către director, in cazuri justificate, o
singură dată, după consultarea învăţătorului sau profesorului si la solicitarea scrisă a elevului sau a
părintelui/tutorelui legal. Cererea de reexaminare se depune în termen de 24 de ore de la afişarea rezultatelor
examenului de corigenţă. Reexaminarea se desfăşoară în termen de 2 zile de la data depunerii cererii, dar nu
mai târziu de data deschiderii cursurilor noului an şcolar. Comisia de reexaminare se numeşte de către
director.
MIHAI GRIGORE, Avocat
REGULAMENTUL
DE ORGANIZARE ªI FUNCŢIONARE
A UNITÃŢILOR DE ÎNVÃŢÃMÂNT PREUNIVERSITAR
Art.67. (1) Sunt declaraţi repetenţi:
a) elevii care au obţinut medii anuale sub 5,00/calificativul „insuficient” la mai mult de două discipline de învăţământ;