Forum Discuţii juridice Executare silită participare licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

participare licitatie

Cine are dreptul din familia mea sa se inscrie la o licitatie a unui imobil care a fost in proprietatea mea?
oricine cat nu e interpus.
debitorul nu are voie sa participe nici persoanl nici prin interpus. Cat un membru al familiei participa pt sine, nu e nimic anormal. Totusi, daca sunt suspiciuni caq e interpus, executorul poate refuza participarea la licitatie. Se poate contesta desigur.

Articolul 843 Participantii la licitatie
(1) Poate participa la licitatie, in calitate de licitator, orice persoana care are capacitate deplina de exercitiu, precum si capacitatea sa dobandeasca bunul ce se vinde.
(2) Debitorul nu poate licita nici personal, nici prin persoane interpuse.
(3) Solvabilitatea, capacitatea si interpunerea sunt lasate la aprecierea sumara si imediata a executorului judecatoresc, care poate refuza, facand mentiune despre aceasta in procesul-verbal de licitatie.
gi-jane2, moderator