Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna ziua

Bunicul meu a murit si in urma lui au ramas bunica si 2 copii disperati dupa avere....Unul dintre copii i-a furat bunicii titlurile de propietate ca sa nu isi poata da o parte din pamant cu acteX-(....a ramas doar cu niste copii a titlurilor de propietate).:frantic:
Poate cu titlurile de propietate acel fiu sa vanda o parte din teren chiar daca nu are succesiunea facuta?#-oPoate sa isi insuseasca mai mult pamant decat celalat folosind titlurile de propietate care sunt pe numele bunicii si pe numele bunicului decedat?
Poate bunica sa isi faca alte titluri de propietate sau alte acte doveditoare dupa copiile acelea de pe titluri?

Multumesc#-o
Atata vreme cat succesiunea nu este facuta, partajul succesoral implinit si dreptul de proprietate pe numele lui, titlurile de proprietate nu pot fi utilizate spre a instraina (legal) nici o suprafata de teren inscrisa in ele de catre fiul risipitor. Daca pe titlu figureaza ambii bunici, pentru a putea solicita duplicate ale titlurilor de proprietate sustrase, bunica trebuie sa obtina macar calitatea de mostenitor de pe urma bunicului; apoi se da o declaratie la Monitorul Oficial ca titlurile sunt pierdute/furate, etc, si se solicita eliberarea de duplicate la Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor din cadrul Prefecturii judetului respectiv.
Kyandra, moderator
Multumesc frumos...:vishenka: