Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

As avea nevoie de inca o opinie.
Un angajat in functia de dispecer , mentionez ca nu are calificare pentru aceasta functie ,cu toate ca asa e trecut in CIM, suntem obligati sa-i calculam salariul cu coeficientul de 1,2 conform OUG NR.1051/01.10.2008.
Imi cer scuze daca nu sunt prea explicita. Va multumesc.
Cum a fost pus intr-o pozitie fara calificarea necesara? Oricum ca sa va raspund, este situatia similara unei secretare cu studii superioare dar angajata pe un post care nu necesita aceste studii. Se calculeaza coeficientul corespunzator functiei detinute si nu studiilor avute.
Va multumesc frumos
.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos.
coeficientii de ierarhizare sunt prevazuti la art 40 din Contractul Colectiv Munca ( cadru ) . Valoarea salariului minim/ economie la care se aplica acesti coeficienti este reglementata de ordonanta la care faceti referire