Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu studii superioare

care este in prezent salariul minim pe economie reglementat prin lege ptr cei cu studii superioare si unde este reglementat?

multumesc
1. De ce nu ati intrat pe "Dreptul muncii..." unde era locul unei asemenea intrebari?

2. CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.40. - (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

3. Atentie la alin.(3)! Acordarea salariului este conditionata de faptul ca postul este prevazut pentru un salariat cu studii superioare. Daca postul este prevazut cu studii medii, salariatul va fi platit cu salariul prevazut pentru studii medii, chiar daca el are studii superioare.

Hotararea Guvernului nr. 1051/2008 scrie 1200 ron net
ContSters87904, utilizator
daca nu se respecta aceasta prevedere care este sanctiunea?
Unde scrie 1200 lei net? La ce art din hotarare? Salariile se stabilesc la brut.
HG 1051/2008 nu pomeneste nimic de 1200 lei (nici brut, nici net). Pomeneste numai de salariul minim pe economie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane