Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa mediu paleti lemn
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa mediu paleti lemn

Buna ziua,
Societatea X importa produse transportate pe paleti de lemn, produse pe care le utilizeaza in procesul de productie pentru fabricarea altor bunuri ce ulterior sunt exportate, fiind puse pe paletii de lemn importati.
Tinand cont de prevederile legale referitoare la ambalajele reutilizabile mai exista obligatia de a declara si plati taxa de mediu.
In ce am citit eu atat in HG 621/2005(in vigoare pana la 02.11.2015) cat si in L nr. 249/2015(valabila de la 02.11.2015) nu ar fi considerate ambalaje pentru care ar exista obligatia raportarii. Ce parere aveti?
Multumesc!
La ambalaje de lemn nu se retine taxa de 3% taxa mediu, chiar daca sunt ambalaje, acolo unde l-ati predat la centrul de colectare nu trebuie retinut 3% si dvs in contabiliate, taxa de mediu se va retine la ambalaje metalice.