Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort ,sotul inchis
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort ,sotul inchis

Sunt despartita neoficial de sotul meu de 2 ani si ceva,de cand a plecat din casa parintilor mei!Avem impreuna doi copii minori de 4 respectiv 5 ani.El,de un an si jumatate este in inchisoare pt inselaciune!Pana acum nu am intentat divortul,gandind ca i se intampla destule,sa las de la mine!Ar fi vreo diferenta,in fata comisiei pt eliberarea conditionata ca este divortat sau casatorit?Ca el cu asta ma manipuleaza,sa nu bag divort!Probabil spera sa ma faca sa ma razgandesc cand va iesi de acolo!Si in privinta custodiei am motive sa ma tem,tinand cont ca n-a muncit vreodata si nici locuinta nu are..?!Care ar fi etapele divortului,de unde trebuie sa incep?Un sfat legal pot primi?Multumesc anticipat!
nu. omului nu i se refuza liberarea conditionata ca dati dvs divort de el.
in ce prniveste copiii, probabil ca ambii veti exercita autoritatea parinteasca, iar locuinta copiilor va fi la dvs.
Multumesc!