avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum te \\"desparti\\" cand nu esti casatorit dar aveti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum te "desparti" cand nu esti casatorit dar aveti 2 copii

Buna ziua!vreau sa ma despart de tatal copiilor ca sa ma pot despartii de parintii lui care ne viziteaza de 3ani seara de seara si nu reusesc sa ajung la o intelegere cu el ca bunicii sa vada copiii doar in wekeend.am insa o teama ca as putea sa-mi pierd copiii din cauza unor lucruri din trecut,nu prea frumoase.doresc o sugestie,un nume,un numar de contact al unui avocat bun pt dreptul familiei din Bucuresti.locuiesc intr-un oras mic 20000 de locuitori,iar tatal copiilor mei este un om cunoscut si am toate sansele sa-mi pierd fetele.Multumesc si sper sa primesc un raspuns.
Cel mai recent răspuns: alina2984 , utilizator 12:39, 17 Ianuarie 2013
Adresati-va instantei de judecata, in vederea desfacerii casatoriei prin divort.
Totodata, va veti raporta la modalitatea in care va fi exercitata autoritatea parinteasca.
Domiciliul copiilor minori va fi stabilit la dumneavoastra, in situatia in care, din materialul probator administrat reiese ca este in interesul superior al copiilor minori sa fie alaturi de dumneavoastra.

Instanta de judecata va dispune efectuarea unei anchete psihosociale, in vederea relevarii conditiilor materiale si morale oferite copiilor.


Pensia de intretinere este datorata in cuantum de 33 % din venitul net obtinut, in situatia in care sotul dumneavostra presteaza o activitate remunerata .


Obligatia legala de intretinere este calculata in functie de salariul minim pe economia nationala, in cazul in care debitorul acestei obligatii nu obtine niciun venit.

Succes.


Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2013
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Cel mai probabil custodia va fi una comuna ca aceasta este regula in prezent. Va ramane in discutie cel mai probabil locuinta copiilor. Se vor face anchete sociale si instanta va stabili - in functie de interesul superior a copilului - unde va fi domiciliul acestora.

Sa stiti ca si bunicii paterni vor avea dreptul sa mentina relatiile personale cu nepotii.
Daca nu sunteti casatoriti, nu aveti cum sa divortati.
Cand e vb de copii, nu conteaza trecutul dvs orice ati fi facut in el, ci conteaza mult sa puteti dovedi ca e in interesul copiilor sa locuiasca cu dvs, daca aveti conditii bune de locuit, daca aveti venituri, cum sunteti ca si parinte.
Va puteti muta din locuinta cu copiii si sa va adresati deja instantei sa cereti ca domiciliul copiilor sa fie stabilit la dvs,iar autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun de ambii parinti.
Bunicii vor putea cere si obtine program de vizita separat.
Multumesc pt raspunsuri,pusesem despartit cu ghilimelele de rigoare tocmai pt a mentiona ca nu suntem casatoriti.nu incerc sa scot bunicii din viata copiilor,de aceea am si acceptat timp de 3ani vizite zi de zi sarbatori impreuna samd,incerc sa-i elimin din viata mea,deoarece tatal lor sufera de sindromul"buric netaiat"si nu intelege ca noi 4 suntem o familie,copii sunt educati de parinti,certati si pupati tot de parinti,parintii nu fac doar partea negativa cea cu pedepsele iar bunicii doar pupa.cred ca prezenta bunicilor dor in weekend este suficienta.despre veniturile mele,sunt inexistente deoarece copiii au 18 luni si respectiv 3 ani,iar nimeni nu e de acord ca eu sa muncesc pe motiv ca sunt suficienti bani in casa,eu trebuie doar sa am grija de copii,iar de muncit"poti sa o faci cand cresc copiii".nu cred in faptul ca trecutul nu se rasfrange asupra prezentului,de aceea am si spus ca doresc un nume un numar de telefon al unui avocat din dreptul familiei cu care sa pot discuta mai pe larg toata situatia fara sa fiu nevoita sa plictisesc forumul cu randuri care par a nu se mai termina....multumesc
In partea de sus a paginii, pe banda neagra mai in dreapta, puteti accesa " consultanti ", puteti sa va alegeti pe cineva din apropierea localitatii dvs sau veti primi mesaj privat de la cineva interesat sa va ajute.
In forum nu se fac recomandari si nu se stabilesc relatii profesionale.

Alte discuții în legătură

Custodie copii mama2 mama2 Buna ziua, As vrea sa primesc niste opinii legate de urmatoarea situatie. Casatorita de 11-12 ani, mama a doi copii minori (unul de peste 10 ani). In urma ... (vezi toată discuția)
Custodie unica ContSters344731 ContSters344731 buna ziua.am divortat in urma cu 3 ani si s-a stabilit custodie comuna.am 2 copii de 7 si respectiv 8 ani.in tot acest timp tatal copiilor a mai trimis bani o ... (vezi toată discuția)
Incredintare copil ionela2014 ionela2014 buna ziua. Sunt casatorita din iulie anul trecut si am o fetita de 3 luni. Avem apartament cumparat din iunie anul trecut dar pentru ca nu eram casatoriti a ... (vezi toată discuția)