Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Somaj tehnic si pensie pt limita de varsta.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Somaj tehnic si pensie pt limita de varsta.

Buna ziua,
sunt pensionar pt limita de varsta si concomitent sunt salariat ,in domeniul privat , cu contract pe perioada nedeterminata.
In cazul in care unitatea angajatoare trimite personalul in somaj tehnic, pe perioada determinata ,eu beneficiez de somaj tehnic(75 % din salariu) ?
Multumesc
Buna ziua,
Da bineinteles ca veti beneficia. De fapt "somajul tehnic" e o denumire care nu mai exista in legislatie, de aici si confuzia dvs.
Este de fapt vorba de prev art 52 alin 1 lit c CM si art 53 CM. In aceasta situatie indemnizatia este achitata de angajator din fondul de salarii, nu de catre ANOFM.
Multumesc pt raspuns.