avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare imobiliara

Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi intr-o problema cu o casa nationalizata. In anul 1997 am cumparat o casa nationalizata de la statul roman, in care stateam cu contract de inchiriere inca din anul 1992. Am intrebat la primarie si la consiliu daca pot cumpara casa si mi s-a spus ca o pot face deoarece a fost depusa o notificare pentru retrocedare dar a fost respinsa deoarece cei care pretindeau ca sunt mostenitori nu aveau aceasta calitate. Am asteptat sa treaca termenul pe care il aveau pentru a face contestatie la hotararea comisiei de restituire a proprietatii iar mai apoi am cumparat casa platind aproximativ 80% din casa, iar restul pe parcursul unui an. Dupa ce am platit toti banii am platit si intabularea, dar cand sa merg sa ma intabulez mi sa spus ca nu pot deoarece este altcineva intabulat. La scurt timp am primit citatie pentru evacuare de la B. I. care a revendicat imobilul, care cu cunostinte si incalcand termenul pe care il avea pentru a contesta decizia comisiei de restituire a propietatii, a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila de restituire a imobilului. Acum sa va spun cum sta treaba cu pretinsii mostenitori. B.I. ingrijeste pe fostul proprietar care a fost deposedat in 1967de imobilul in cauza si ii face lui B.I testament in care se spune ca ii lasa lui B.I. toata averea care se afla in posesia lui la momentul decesului. La momentul decesului fostul proprietar nu avea decat un apartament altul decat cel in cauza in posesia lui, insa B.I. gasind actele de nationalizare si a imobilului nationalizat il trece si pe acesta in testament falsificand testamentul cu ajutorul unui notar, si spunand ca este singurul nepot adica mostenitor. Astfel a inceput un lung sir de procese in care B.I. a cerut evacuarea mea. Dupa circa 6 ani instanta ia respins actiunea de evacuare deoarece eu aveam un contract de vanzare-cumparare perfect valabil iar B.I. certificatul de mostenitor si intabularea. B.I. incepe un nou proces pentru anularea contractului iar dupa alti 6 ani este respinsa si aceasta actiune, instanta indrumand-ul pe B.I. spre o actiune in revendicare, si comparare de titluri.
Acum dupa aproape 2 ani de la ultimul proces B.I. a deschis un proces de revendicare imobiliara in care cere comparare de titluri si revendicarea imobilului pe baza certificatului de mostenitor, a testamentului si a hotararii definitive si irevocabile de restituire a imobilului de acum 14 ani, de cand a inceput primul proces. Acum sa va explic cum a obtinut acea hotarare definitiva si irevocabila. B.I. a mintit in fata instantei ca este unicul mostenitor si ca locuieste in casa in calitate de chirias, deoarece legea 10 prevedea ca daca fostul propietar sau urmas deposedat de catre stat locuieste in casa in calitate de chirias, aceasta se restituie in natura. Pe parcursul proceselor am gasit si adevaratii mostenitori ai fostului propietar, care sunt 8 nepoti, dar care nu au manifestat interes fata de casa si nu doreau niste procese lungi si costisitoare. In anul 1997 pe hotararea comisiei de restituire a propietatii pe care a primit-o B.I. scria ca acesta nu poate primi un imobil care nu se afla in posesia fostului proprietar la momentul decesului.
Acum in situatia aceasta ce pot face, ce sanse am in acest proces in care cu siguranta se va da preferinta titlului lui B.I. care este anterior si mai bine caracterizat ca al meu. Mentionez ca B.I. nu a atacat contractul in termenul prevazut de lege din momentul in care a aflat de existenta lui.
Ce sanse as avea daca i-as face o plangere penala lui B.I. pentru fals deoarece a spus ca este singurul mostenitor. Poate sa spuna procurorul ca fapta s-a prescris, sau daca B.I. foloseste aceleasi acte acum in acest proces se poate incepe urmarirea penala? Ce sfaturi imi puteti da.
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Casa nationalizata gigi31 gigi31 Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi intr-o problema cu o casa nationalizata. In anul 1997 am cumparat o casa nationalizata de la statul roman, ... (vezi toată discuția)
Principiul autoritatii de lucru judecat sandry sandry buna ziua un imobil cu doua apartamente din care unul nationalizat si vindut in baza legii112/1995 in anul 1997. -proprietarul celuilant apartament care ... (vezi toată discuția)
Revendicare versus evacuare stepetrache stepetrache mi-a fost restituita, definitiv si irevocabil, prin instanta, casa nationalizata abuziv de la bunicii mei dupa 14 ani lungi de procese intr-o actiune in ... (vezi toată discuția)