Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensie limita ne pusa in plata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensie limita ne pusa in plata

Buna seara,sotia mea a iesit la pensie anticipat partial in 01.08.2010 cu diminuarea conform legii.In luna a 3-a 2015 a implinit virsta de 60 de ani si trebuia sa fie trecuta la pensie limita de virsta.Dupa multe telefoane si de deplasari la casa de pensii a reusit sa ia decizia de limita de virsta pe 21.10.2015.Din martie 2015 pensia a fost platita pe decizia de pensie anticipata partial.
Astazi a primit pensia si stupoare,pensia a fost aceiasi ca la inceput,adica cea anticipata partial
Rugamintea este sa ne sfatuitii ce avem de facut ca sotia sa poata lua pensia limita de virsta si diminuarea din 03.03.2015 pina in prezent.
Astazi la telefon casa de pensii i-a spus sotiei sa astepte ca totusi primeste ceva.
Ce putem face ca sintem la capatul puterilor cu nesimtirea functionarilor de la casa de pensii sector 1
Va multumin
Ce scrie la punctul C) din decizia datata 21/10/2015.
Buna dimineata,la punctul ,,c" scrieca plata drepturilor se face incepind cu 03.03.2015,data impliniri virstei de 60 ani a sotiei.
Nu stiu daca o actiune in justitie pentru plata restantelor si despagubiri morale si materiale ar fi binevenita.Ce parere aveti?
Multumesc
Restantele le veti primi pana la finalul acestei luni.
Nu merita sa deschideti actiune in instanta.

Precizati:
Ce pensie ati primit in ultimele luni(cuantum).
Punctajul mediu anual din ultima decizie(21/10/2015).
Pensia primita pina ieri a fost 668 lei cu diminuarea de 174 lei din 01.08.2010.Pe decizia din 21.10.2015,decizie limita de virsta este de 847 lei,bani care trebuiau primiti din 03.03.2015,iar punctajul anual este de 1,01977.Deci sotia mea a fost frustata de 174 lei/lunar din martie pina acum fara atine seama ca si indexarea care a fost a fost facuta la pensia anticipata cea de 668 lei.
Sa speram ca va primi sumele restante luna aceasta.
Zi buna dl.Carp
Aveti de primit restante in cuantum de 1505 lei pentru intervalul 03/03/2015 la 30/11/2015.