Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deduceri persoana in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deduceri persoana in intretinere

poate fi trecuta soacra fara venituri la deducerea contribuabilului la nora angajata?
Codul fiscal
art.56
....
(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 250 lei lunar.
..

Norme metodologice:
91. Sunt considerate persoane aflate în întreţinere soţul/soţia contribuabilului, copiii acestuia, precum şi alţi membri de familie până la gradul al doilea inclusiv.

92. În sensul art. 56 alin. (3) din Codul fiscal, în categoria "alt membru de familie aflat în întreţinere" se cuprind rudele contribuabilului şi ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv.

93. După gradul de rudenie rudele se grupează astfel:
- rude de gradul întâi, cum ar fi: părinţi şi copii;

- rude de gradul al doilea, cum ar fi: bunici, nepoţi şi fraţi/surori.

Prin urmare, nora nu-si poate lua soacra in intretinere pentru a beneficia de deducere mai mare.
~ Conținut șters la cerere ~
freeelis a scris:

....
Prin urmare, nora nu-si poate lua soacra in intretinere pentru a beneficia de deducere mai mare.

Corectare eroare :
Nora o poate declara pe soacra ca persoana in intretinerea pentru deducerea suplimentara la impozitul/salariu. daca nu are venit sau venitul este mai mic de 250lei/luna si nu detine teren agricol si silvic in supprafetele reglementate,dar nu o poate declara ca fiind coasigurata in sistemul de sanatate.