Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... va rog un mic ajutor!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

va rog un mic ajutor!!!!

Buna ziua!
Numele meu este Florentina,si de ceva vreme nu ma mai inteleg cu sotul meu si de aceea m-am hotarat sa divortez.Problema este ca el nu vrea sa divorteze si as vrea sa fac eu pasul asta.Viata noastra a devenit un calvar.As dori si eu sa ma ajutati va rog sa-mi intocmesc o cerere de divort.Suntem casatoriti de aproape 6ani si nu avem copii.Certurile de obicei pornesc de la reprosul fiecaruia ca am avea o alta relatie.Din partea mea nu este asa, din partea lui...nu stiu.Cum ar trebui sa sune aceasta cerere avand in vedere ca el nu este de acord cu divortul...ce anume trebuie sa trec acolo?
Pe perioada castoriei am reusit sa ne cumparam un apartament, pe care el spune ca mi-l va lua ca nu am contribuit cu nimic la cumpararea lui...dar nu este asa...In 2003 cand ne-am casatorit am cumparat apartamentul de la mama mea.Contrectul casei era de fapt pe numele meu si al surorii mele.Prin contract am facut credit si am cumparat doar jumatatea de la sora mea, dar in relitate noi am achitat toata valoarea apartamentului mamei mele,chiar daca figuram eu in contract.Ulterior am facu un credit de nevoi personale am achitat aprtamentul si l-am scos de sub ipoteca si acum avem doar creditul acesta de refinantare.El mi-a spus ca nu va mai achita nimic la acest credit si nici apartamentul nu il va imparti, ptr ca in momentul in care s-a facut contractul eu eram angajata pe perioada determinata si salariul meu nu s-a putut lua in calcul pentru obtinerea creditului.As dori sa stiu daca exista posibilitatea ca sa raman fara partea mea din apartament(chiar daca eu figurez cu trei sferturi din el si el cu un sfert) si ce risc ar fi ca el sa nu mai achite o parte din rata de la creditul pe care il avem acum.

Va multumesc mult!:((
Stimata doamna, modele de care de "divort" le gasiti pe internet daca dati o cautare in acest sens.
Sigur ca veti putea solicita desfacerea casatoriei chiar daca sotul se opune in acest sens, iar problema partajului este indicat sa se faca printr-o cerere separata.
Sfatul meu este ca mai inaiote de a porni aceste actiuni judecatoresti sa aplelati la un avocat care nunumai in cunostinta de cauza sa bva consilieze dar sa si sa va reprezinte interesele in instanta pentru ca totul sa se faca in raport de probatoriul pe care il veti aduce in cauza.
Succes!
Un model de cerere de divort ar fi asta, dar cum a spus si colega Gabescu, ar fi indicat sa va angajati un aparator, problema e destul de complexa si singura nu cred ca veti putea sa va reprezentati eficient.

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata(ul) ..........., domiciliat(a) in ..........., chem in judecata pe sotul(ia) meu(a) ............., domiciliat(a) in ............, pentru
DIVORT
urmand ca pe baza probelor ce vor fi administrate instanta sa hotarasca:
a) in baza art. 37 alin. 2 C. fam., desfacerea casatoriei inregistrata sub nr. ......... din ......... la ......... din vina paratului(ei).
b) in baza art. 42 alin. 1 C. fam., sa-mi fie incredintat spre crestere si educare copilul minor .........., nascut la data de .........., conform certificatului de nastere nr. ......... inregistrat la ..........
c) in baza art 42 alin. 3 C. fam., obligarea paratului(ei) sa contribuie la cheltuielile de crestere, invatatura, educare si pregatire profesionala a copilului, potrivit dispozitiilor art. 94 C. fam.
d) in baza art. 36 alin. 1 C. fam., impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei;
e) in baza art. 41 C. fam., paratul(a) sa fie obligat(a) sa-mi acorde intretinere pentru ca ma aflu in nevoie din pricina incapacitatii de munca survenita inainte de casatorie (ori in timpul casatoriei);
in baza art. 22 din Legea nr. 5/1973, sa-mi fie atribuit beneficiul contractului de inchiriere privitor la locuinta;
g) in baza art. 40 C. fam., sa reluam numele avute inainte de casatorie.
Rog ca paratul(a) sa fie obligat(a) la plata cheltuielilor de judecata pe care le voi face cu acest proces.
Motivele actiunii:

In fapt, ne-am casatorit la data de ........., iar din casatorie au rezultat (sau nu) copii minori.
In continuare trebuie facute referiri scurte la toate capetele de cerere enuntate mai sus, si anume:
a) precizarea daca sunt despartiti in fapt, de la ce data, si apoi prezentarea motivelor temeinice datorita carora raporturile dintre soti sunt atat de grav si iremediabil vatamate, incat continuarea casatoriei este vadit imposibila pentru cel care cere desfacerea ei;
b) daca din casatorie au rezultat copii minori, trebuie aratat sub a cui crestere si ingrijire se gasesc si motivat cui anume trebuie incredintati in continuare;
c) daca se solicita intretinere pentru copiii minori, se vor indica date privitoare la starea materiala a parintilor;
d) daca sotul reclamant este in nevoie si solicita intretinere, trebuie aratat daca incapacitatea de munca s-a ivit inainte de casatorie ori in timpul casatoriei, daca este totala sau partiala, temporara sau permanenta si cum o dovedeste;
e) daca se cere impartirea bunurilor comune, acestea trebuie enuntate si trecuta valoarea fiecarui bun, pentru ca daca sotul parat contesta existenta unor bunuri, reclamantul(a) este obligat(a) sa mai timbreze actiunea la valoarea bunurilor nerecunoscute;
f) cat priveste acordarea beneficiului contractului de inchiriere, trebuie date relatii despre locuinta respectiva, atasat contractul de inchiriere si aratate motivele pentru care o cere;
g) cu privire la numele pe care urmeaza sa-l poarte dupa desfacerea casatoriei, daca reclamanta doreste sa poarte numele de familie al celuilalt sot si dupa desfacerea casatoriei, trebuie aratate motivele care justifica aceasta cerere;
h) daca se cer cheltuieli de judecata, trebuie aratat din ce se compun.
In drept, imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 37 alin. 2 si art. 38 C. fam., cat si pe dispozitiile celorlalte texte enuntate mai sus.
Pentru dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu acte si proba cu urmatorii martori ............... .................. ....................
Anexez la prezenta actiune, pe care o depun in dublu exemplar, urmatoarele acte: certificatul de casatorie, copia certificatului de nastere al copilului minor, copia contractului de inchiriere.
Pentru stabilirea taxei de timbru depun adeverinta privind veniturile din munca realizate in ultimele 12 luni, certificatul de la primaria ............... privind starea materiala si declaratia autentica de la Notarul public privind veniturile realizate in ultimele 12 luni.
Depun timbrul judiciar in valoare de ........... lei.

Data depunerii
Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI .................

Succes!

buna ziua .
in ceea ce priveste divortul, cererea o puteti introduce la judecatoria ultimului domiciliu comun al dvs si al sotului, sau daca nu ati avut un astfel de domiciliu, la judecatoria de la domiciliul sotului .
in cererea de divort, puteti invoca culpa exclusiva a sotului .

in ceea ce priveste partajul, avand in vedere ca nu va intelegeti cu privire la masa partajabila, acesta se va solutiona separat de cererea de divort .
taxa de timbru judiciar privind cererile de partaj s-a majorat , cf legii nr. 276/2009 si este in cunatum de 3% din valoarea masei partajabile.
va spun acestea ca sa va faceti o idee asupra cheltuililor implicate de acest proces .

va recomand sa apelati la serviciile unui avocat
In problema divortului situatia sta conform codului familiei asa; va citez art. Art. 38 al. (1):
"Instanta judecatoreasca poate desface casatoria prin divort atunci cand, datorita unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila."
Deci daca depuneti cerere de divort trebuie sa demonstrati ca din culpa exclusiva a sotului dumneavoastra sau din culpa comuna sunt indeplinite concomitent 3 conditii: "exista motive temeinice", "raporturile dintre soti sunt grav vatamate" si "continuarea casatoriei nu mai este posibila". Daca nu reusiti sa demonstrati fara putinta de tagada culpa sotului dumneavoastra si dansul se opune divortului nu puteti divorta doar din culpa dumneavoastra exclusiva. Avem deci nevoie de amanunte pentru a ne da seama daca sunt intrunite cele 3 conditii pentru desfacerea casatoriei.

In ceea ce priveste apartamentul importanta este situatia lui legala. Astfel inteleg ca dreptul de proprietate a 1/2 din apartament este bun propriu al dumneavoastra de dinainte de casatorie iar resul de 1/2 l-ati dobandit in timpul casatoriei ca bun comun deci 1/4 dumneavoastra si 1/4 sotul. In concluzie cota initiala de 1/2 nu intra in masa bunurilor partajabile si va apartine exclusiv iar celalta parte de 1/2 va face obiectul partajului. In mod implicit se considera ca fiecare din soti detin 50% din bunutile comune. Cel ce contesta acest lucru trebuie sa demonstreze contrariul cel ce neaga nu trebuie sa demonstreze nimic. Veniturile realizate din munca in mod obisnuit sunt si ele bunuri comune si chiar daca sotul va demonstra ca a adus in casa venituri mai mari dumneavoastra ii puteti opune contributia mai mare pe care ati avut-o la treburile casnice. In concluzie consider ca in urma unui eventual partaj datorita procentajului pe care il detineti din apartament acesta va va reveni cu obligatia de a plati toate ratele ce au mai ramas pentru achitarea credutului si cu obligatia de a-l despagubi pe sot pentru 1/2 din valoarea tuturor platilor efectuate pana acum pentru acest apartament pe durata casatoriei. Este vorba doar de partea sa din cota comuna a apartamentului. Aspectele privitoare la salariul dumneavoastra ce nu a fost luat in calcul nu este relevant si nu va fi luat in seama de instante pentru ca salariile sunt bunuri comune pentru ca se presupune ca sotii muncesc si se gospodaresc impreuna pentru a contribui la intretinerea familiei.

Problema dumneavoatra nu este partajul ci divortul pe care nu-l veti obtine daca nu demonstrati cu probe culpa sotului.
rarespopa, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns,dar cum credeti ca as putea divorta?nu pot sa dovedesc ca el ar fi infidel doar ca ne certam foarte mult si deja ma gandesc sa nu se ajunga mai rau.As putea invoca lipsa de comunicare?