avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Model actiune divort cu un copil minor?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Model actiune divort cu un copil minor?

Salutari,

ma intereseaza un sfat, si un model de actiune, pentru un divort pe cale amiabila, cu un copil minor care va ramane mamei, cu bunuri care le vom imparti pe cale amiabila; eventual cu alte sfaturi utile daca se poate...

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: godspeed , utilizator 16:13, 29 Ianuarie 2010
o sa va dau detalii insa mai tarziu
Daca aveti un copil minor,nu puteti divorta prin acord (cale amiabila).
Ultima modificare: Vineri, 29 Ianuarie 2010
luiza2008, utilizator
in acest caz, divortul nu se poate intemeia decat pe culpa comuna sau culpa exclusiva a unuia dintre soti .
partajul se poate judeca si ulterior desfacerii casatoriei .
dar daca sotii au cazut de acord in privinta partajarii bunurilor, se poate depune o tranzactie la primul termen, urmand ca instanta sa ia act si sa pronunte hotararea de expedient .
Postez un model orientativ pe care il adaptati in functie de capetele de cerere pe care doriti sa le mentineti. Regretabil ca se intampla, contracarat oarecum de faptul ca va puteti intelege. Spre binele copilului si...al tuturor. Este important ca minorului sa nu-i fie prea grav afectat sentimentul sigurantei si afectiunii neconditionate...

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata ........................, domiciliata in ............., str. .........., nr. ..., chem in judecata pe sotul meu ......................, domiciliat in ............, str. .........., nr. ..., pentru divort, urmand ca, pe baza probelor ce vor fi administrate in cauza, instanta sa hotarasca:
1. in temeiul art. 37 alin. 2 Codul familiei, desfacerea casatoriei incheiata intre noi si inregistrata sub nr. ....... din ............. la ............. din culpa comuna a partilor, fara motivare;
2. in temeiul art. 42 alin. 1 C. fam., sa-mi fie incredintat spre crestere si educare copilul minor ......................, nascut la data de ............., conform certificatului de nastere nr. ........, inregistrat la ............;
3. in temeiul art 42 alin. 3 C. fam., obligarea paratului(ei) sa contribuie la cheltuielile de crestere, invatatura, educare si pregatire profesionala a copilului, potrivit art. 94 C. fam.;
4. in temeiul art. 36 alin. 1 C. fam., impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei conform intelegerii partilor, care sa fie incuviintata de Onorata instanta prin hotarare de expedient;
5. in temeiul art. 40 C. fam., sa pastrez numele din timpul casatoriei si dupa desfacerea acesteia.

Motivele actiunii:

In fapt, .................................................. Consider ca raporturile dintre noi au fost grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila.

In drept, imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 37 alin. 2 si art. 38 C. fam., cat si pe dispozitiile celorlalte texte enuntate mai sus.
In dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu acte si proba cu urmatorii martori:
1. ............................, domiciliat in .........., str. .............., nr. ...;
2. ............................, domiciliat in .........., str. .............., nr. ...;
Anexez la prezenta actiune, pe care o depun in dublu exemplar, certificatul de casatorie si copia certificatului de nastere al copilului minor.

Depun timbrul judiciar in valoare de ................ lei.

Data ...............

Semnatura,
....................


DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI .......
Ultima modificare: Vineri, 29 Ianuarie 2010
godspeed, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort lukducu lukducu nu am bani de avocat si vreau sa ma reprezint singur sa vrea sa primesc o schita sau un model de cerere pentru deschiderea unui ... (vezi toată discuția)
Divort alexandra12617 alexandra12617 va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un model de cerere pentru chemare in judecata pentru divort. Tin sa mentionez ca divortul e de comun acord ... (vezi toată discuția)
Divort marleen7019 marleen7019 pot divorta de sotul meu daca nu avem un an de la casatorie, avem domicilii separate, nu am locuit si nu locuim impreuna. (vezi toată discuția)