Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

nu am bani de avocat si vreau sa ma reprezint singur sa vrea sa primesc o schita sau un model de cerere pentru deschiderea unui proces.ciochinalucian@gmail.com#-o
Aici aveti un model pe care il puteti adapta situatiei dumneavoastra.

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata(ul) ........................, domiciliat(a) in ............., str. .........., nr. ..., chem in judecata pe sotul(ia) meu(a) ......................, domiciliat(a) in ............, str. .........., nr. ..., pentru divort, urmand ca, pe baza probelor ce vor fi administrate in cauza, instanta sa hotarasca:

1. in temeiul art. 37 alin. 2 C. fam., desfacerea casatoriei incheiata intre noi si inregistrata sub nr. ....... din ............. la ............. din vina paratului(ei);
2. in temeiul art. 42 alin. 1 C. fam., sa-mi fie incredintat spre crestere si educare copilul minor ......................, nascut la data de ............., conform certificatului de nastere nr. ........, inregistrat la ............;
3. in temeiul art 42 alin. 3 C. fam., obligarea paratului(ei) sa contribuie la cheltuielile de crestere, invatatura, educare si pregatire profesionala a copilului, potrivit art. 94 C. fam.;
4. in temeiul art. 36 alin. 1 C. fam., impartirea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei;
5. in temeiul art. 40 C. fam., sa reluam numele avute inainte de casatorie.

Rog ca paratul(a) sa fie obligat(a) la plata cheltuielilor de judecata pe care le voi face cu acest proces.

Motivele actiunii:

In fapt, .................................................

In drept, imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art. 37 alin. 2 si art. 38 C. fam., cat si pe dispozitiile celorlalte texte enuntate mai sus.

In dovedirea actiunii inteleg sa ma folosesc de proba cu acte si proba cu urmatorii martori:

1. ............................, domiciliat in .........., str. .............., nr. ...;
2. ............................, domiciliat in .........., str. .............., nr. ...;
3. ............................, domiciliat in .........., str. .............., nr. ....

Anexez la prezenta actiune, pe care o depun in dublu exemplar, certificatul de casatorie si copia certificatului de nastere al copilului minor.
Pentru stabilirea taxei de timbru depun adeverinta privind veniturile din munca realizate in ultimele 12 luni, certificatul de la primaria ................. privind starea materiala si declaratia autentica de la Notarul public privind veniturile realizate in ultimele 12 luni.

Depun timbrul judiciar in valoare de ................ lei.

Data ...............

Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI .....................
Vasile Mihaela, Consilier juridic
Nu ati aratat daca aveti copii minori?

D'le Presedinte;
Subsemnatul, X.Y cu domiciliul in................(adresa completa) chem in judecata civila pe sotul(a) nume prenume cu domiciliul in ............(adresa completa), pe baza probatoriului ce il voi administra in cauza si prin hotararea ce o veti pronunta va rog sa dispuneti;
1). Desfacerea casatoriei inregistrata in Registrul Starii Civile sub nr....../data si anul, din vina exclusiva a paratului (tei),
2) Incredintarea copiilor minori, subsemnatului(tei) sprecrestere si educare si obligarea paratului(tei) la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorilor, raportat la veniturile ce le realizeaza paratul(ta),
3). Revenirea paratului(tei) la numele avut anterior casatoriei adica cel de.......
4). Obligarea partii parate la plata cheltuielilor de judecata.
MOTIVE;

Infapt sunt casatorit/ta cu paratul/ta din anulu ... din casatorie au rezultat minoriii..... , .......etc.
aratati de cand sunteti separati ...
Aratati motivele pentru care doriti sa divortati.
Aratati temeiul de drept. Codul Familiei si Codul de Procedura Civila... dispozitii in functie de cauza..
Depuneti actele in copii (certificat de casatorie, certificat de nastere a copiilor minori);
Aratati ce probe doriti sa la folositi in instanta,
Solicitati ancheta sociala la ambele locatii(reclamant si parat);
Data ............................ Numele prenumele
Semnatura

D-lui Presedinte al Judecatoriei X..