Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sambata,duminica= oricare alta zi?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sambata,duminica= oricare alta zi?

Desi lucrez la stat, activitatea nu poate fi intrerupta...Totalul orelor de munca/saptamana este 40 si sunt destui angajati.
In cazul in care se lucreaza sambata, duminica si luni sunt zile libere.
Desi se considera ca nici o alta zi din saptamana nu se compara cu sambata/duminica....nu a existat si nici nu exista posibilitatea dublarii orelor din zilele de sambata/duminica si nici o recompensa de ordin material .
Ce prevede Codul muncii?
1.orele de sambata si duminica se dubleaza?- adica 8 ore sunt pontate ca fiind 16?
2.exista o " egalitate" intre sambata/duminica si oricare alta zi din saptamana?

Nu exista nicio reglementare legala in sensul dorit de dvs.