Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se pierde ajutorul de somaj in cazul in care ne ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se pierde ajutorul de somaj in cazul in care ne angajam?

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: in cazul in care vrem sa angajam o pers care este in somaj, acesta poate beneficia in continuare de ajutorul de somaj?
Dar daca il angajam cu contract de munca de 2 ore?
Va multumesc!
Din momentul in care dvs. angajati o persoana , aceasta nu mai poate beneficia de indemnizatia de somaj , chiar daca o angajati cu 2 ore .Persoana respectiva nu poate cumula calitatea de somer cu cea de angajat.
Exista o reglementare, Legea 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, care permite cumulul salariului cu o parte din indemnizatia de somaj:

ART. 72 (1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) şi alin. (2) lit. c) cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţia de şomaj potrivit legii şi care se angajează pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale în vigoare, şi, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizaţiei de şomaj beneficiază, din momentul angajării până la sfârşitul perioadei pentru care erau îndreptăţite să primească indemnizaţia de şomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizaţiei de şomaj, stabilită şi, după caz, reactualizată conform legii.

(2) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) persoanele care se încadrează la angajatori cu care au fost în raporturi de muncă sau de serviciu în ultimii 2 ani, precum şi persoanele pentru care plata indemnizaţiei de şomaj a fost suspendată potrivit art. 45 alin. (1) lit. c), iar ulterior, ca urmare a schimbării duratei contractului individual de muncă, plata indemnizaţiei de şomaj încetează potrivit art. 44 lit. a).

~ Conținut șters la cerere ~
In momentul angajarii inceteaza calitatea de somer si indemnizatia de somaj.

Acea suma de 30% din somaj de care mai beneficiaza fostul somer , o va primi doar daca este angajat pe perioada nedeterminata si cu norma intreaga de lucru !
Suma respectiva se acorda doar pana cand ar mai fi primit somaj.

Daca il angajati pe perioada determinata, atunci indemnizatia de somaj se suspenda, urmand a fi reluata in plata dupa expirarea contractului, si nu se primeste acea suma de 30%.
Se poate cumula indemnizatia de somaj cu alte venituri lunare care nu pot fi mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta.