avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierdere somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierdere somaj

Buna ziua!
Imi cer scuze daca nu am postat acest mesaj in categoria potrivita.
Am o problema la care nu am gasit rezolvare in alta parte.
Sunt somer si m-am angajat acum cateva zile la o societate. La cateva ore dupa angajare trebuia sa incep serviciul, dar cand m-am prezentat la locul de munca mi s-a spus ca nu mai e nevoie de serviciile mele, astfel ca de comun acord cu firma am hotarat rezilierea contractului. As vrea sa stiu, in aceste conditii, voi mai beneficia de somaj?

Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2013
AndreiCT, utilizator
Cel mai recent răspuns: AndreiCT , utilizator 19:19, 6 Martie 2013
Care a fost temeiul de drept al incetarii contractului? Daca 55.b, categoric nu mai beneficiati de somaj... Daca nu mai avea nevoie, trebuia sa va concedieze, ca sa va dea posibilitate de a va intoarce in somaj...

In acest caz, nu temeiul de drept al incetarii c.i.m. are relevanta , ci durata c.i.m. ... nedeterminata sau determinata ?

Pentru durata determinata se suspenda plata indemnziatiei, astfel:
Art. 45 din Legea nr.76/2002
(1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
...
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
.....
(3) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. b), c) şi e)-i), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 30 de zile calendaristice de la data încetării situaţiei care a condus la suspendare.

Pentru durata nedeterminata inceteaza plata indemnziatiei, astfel:
Art. 44 din Legea nr.76/2002
Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
.....
??? din subiect reiese ca "de comun acord cu firma am hotarat rezilierea contractului.",deci, daca sa presupunem ca CIM a fost incheiat cu 55.b, nu cred ca are vreo importanta ce tip de contract a stat la baza.
Textul incepe cu .. Sunt somer si m-am angajat acum cateva zile la o societate. ...

Asadar , angajarea s-a facut in timp ce era somer .... in acest caz, are relevanta.
Am fost in cursul zilei de azi la AJOFM si mi s-a spus ca nu a fost afectat cu nimic somajul si ca voi primi in continuare.
Multumesc pentru ajutorul acordat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somer actual in curind angajat lonewollf lonewollf Buna ! Se da urmatoarea situatie.Sunt proaspat somer (dupa 18 de ani de munca ) in urma disponibilizarilor colective de la Mechel Campia-Turzii.Mi-am gasit ... (vezi toată discuția)
Revenire din somaj econo econo Daca un angajat a fost dat in somaj si dupa cateva luni este chemat inapoi, el fiind inca somer indemnizat, i se reactiveaza vechiul contract sau se intocmeste ... (vezi toată discuția)
Ref.: indemnizatie somaj/ preaviz tudorstefanescu tudorstefanescu Buna ziua, Am beneficiat de indemnizatie de somaj pt 3 luni, dupa care m-am angajat pe perioada determinata ( 5 luni ),..., au trecut 2 luni si am fost ... (vezi toată discuția)