avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se pierde ajutorul de somaj in cazul in care ne ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se pierde ajutorul de somaj in cazul in care ne angajam?

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: in cazul in care vrem sa angajam o pers care este in somaj, acesta poate beneficia in continuare de ajutorul de somaj?
Dar daca il angajam cu contract de munca de 2 ore?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 21:08, 22 Iulie 2009
Cu oricat de putine ore l-ati angaja si pe orice perioada, tot nu poate beneficia de indemnizatie de somaj.
Conform Legii 76/2002:
Daca il incadrati pe o durata de mai mare de 12 luni ( legea nu distinge daca cu program normal sau partial) plata indemnizatiei de somaj inceteaza:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;

Daca il angajati pe o perioada mai mica de 12 luni, plata indemnizatiei se suspenda:
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
[...]
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
(Legea 76/2002)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrerupere somaj perioada determinata CELENAROM CELENAROM daca sunt in somaj si ma angajez cu contract de munca pe perioada determinata sa zicem 3 luni la o firma iar ulterior ma angajez la o alta firma tot pe ... (vezi toată discuția)
Pierdere somaj AndreiCT AndreiCT Buna ziua! Imi cer scuze daca nu am postat acest mesaj in categoria potrivita. Am o problema la care nu am gasit rezolvare in alta parte. Sunt somer si ... (vezi toată discuția)
Somaj Lucia_pad Lucia_pad Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti in ce situatie pot primi cei 30% din indemnizatia de somaj , in cazul in care, dupa o luna de la inregistrarea la AJOFM, ca ... (vezi toată discuția)