Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reteta gratuita clexane pentru gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reteta gratuita clexane pentru gravide

Buna ziua, sunt insarcinata in 8 saptamani. Suferind de trombofilie, mi s-a prescris pe toata durata sarcinii tratament cu clexane de 0,4. In baza scrisorii medicale emise de medicul hematolog, medicul de familie mi-a eliberat o reteta compensata (nu gratuita). M-a incadrat la categoria salariat si nu gravida. Justificarea sa fiind urmatoarea: Aveti venit mai mare decat salariul minim pe economie, deci nu va pot trece la "gravide", ci la "salariat". Am citit legea si dupa cate am vazut in categoria gravidelor sunt incadrate, asa cum este si normal, toate gravidele, indiferent de venitul lor lunar. As dori sa stiu daca este pur si simplu rea-vointa in cazul medicului sau nestiinta si daca as avea totusi ce sa fac ptr a beneficia de dreptul care mi se cuvine. Multumesc foarte mult!
indiferent de salariul dvs,atata timp cat medicul a fost informat printr-o scrisoare medicala de sarcina dvs,aveti dreptul sa beneficiati de compensare 100% si incadrare la categoria gravide.Nu va asteptati insa ca aceasta compensare 100% sa fie si in realitate,o sa aveti in continuare de plata o suma bunicica la reteta,deoarece aceasta compensare se face la o substanta de baza mult mai ieftina decat originalul.