Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retineri din ajutorul de deces
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retineri din ajutorul de deces

BUna seara, am o intrebare: din ajutorul de deces din fondul de 2% se pot face retineri de sume datorate de catre decedat unitatii sau tertilor. va multumesc
Potrivit art. 55 alin. (4) lit. a Cfisc., ajutoarele de înmormântare nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit, acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane.

"In ceea ce priveşte contribuţiile sociale la art. 296^15 lit. b) din Codul fiscal potrivit căruia ajutoarele de înmormântare nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296^4, acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă".
[ link extern ]
multumesc, dar ma refeream la popriri executori judecatoresti sau rate CAR. va multumesc.
Art.728 C.proc.civ.
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.