Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Are dreptul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Are dreptul

Buna ziua,
daca o angajata nu are dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului pana la varste de doi ani pentru ca nu are stagiul suficient are dreptul la concediu pentru cresterea copilului?
angajata care nu are indeplinit stagiul pentru a obtine concediu crestere copil nu poate intra in concediul de 2 ani pentru crestre si ingrijire copil (nici macar fara indemnizatie).
poate beneficia (daca indeplineste conditiile) de concediu medical pre si post natal, eventual de concediu de risc.
cu acordul angajatorului, poate beneficia de concediu fara plata pentru un anumit intreval de timp.

p.s. verificati totutsi daca in contractul colectiv aplicabil dvs. (la nivelul ramurii in care activati sau la nivelul unitatii), nu exista unele prevederi favorabile, prin care angajatorul sa fie obligat sa acorde, in aceste conditii, concediu fara plata.
Nota bene: concediul fara plata este diferit de concediu ingrijire copil.
smeagull, utilizator
Persoana in cauza a venit la noi sa se angajeze pentru
ca nu a avut dreptul la concediu pentru cresterea copilului si
beneficiat tata de indemnizatie si de concediu pentru cresterea copiluli pana la varsta de 2 ani.
Copilul acuma o sa indeplineasca in octombrie 3 ani, si are handicap, si dupa doi ani tata a venit la lucru si acuma vrea mama sa intra concediu de ingrijire copil pana la varsta de 3 ani.

:">
din cate stiu eu, daca mama nu a indeplinit conditiile de intrare in c.i.c. la nasterea copilului, nu le indeplineste nici acum (stagiul de realizare venituri trebuie realizat anterior datei nasterii copilului). asa ca mama nu poate intra in cic.
Corect, stagiul necesar pentru CIC trebuie sa fie realizat inainte de nasterea copilului.
Molnar Etelca Elisabeta a scris:

Buna ziua,
daca o angajata nu are dreptul la indemnizatie pentru cresterea copilului pana la varste de doi ani pentru ca nu are stagiul suficient are dreptul la concediu pentru cresterea copilului?

Poate beneficia de concediu pentru cresterea copilului, dar sub forma de concediu fara plata.