Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... studiu dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

studiu dosar

buna ziua!
in calitate de parte intr-un dosar civil pot studia dosarul la arhiva,chiar daca am avocat care ma reprezinta? influienteaza aceasta studiera procesul?
multumesc!
Sigur ca puteti studia dosarul avand in vedere ca sunteti parte in dosarul respectiv.
Nu afectează cu nimic dreptul de a studia dosarul faptul ca aveți avocat.
Dreptul avocatului de a studia dosarul izvorăște din dreptul dvs. în calitate de parte în dosar,el fiind doar împuternicit de dvs.
Asa le puteți spune celor de la arhiva dacă nu vor sa va dea dosarul pentru studiu.
ok,multumesc;va rog ce reprezinta prescurtarile ref la activ unui av:I,,nstante la care au dreptul sa puna concluzii:J,T,C.A',,
J=Judecatorie,T=Tribunal,CA=Curte de Apel,se pare ca nu are dreptul sa puna concluzii si la ICCJ=Inalta Curte de Casatie si Justitie.
multumesc dle avocat!
in cazul expertizei intr-un dosar care este procedura:
intai se achita expertiza sau dupa se achita?