Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime in munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime in munca.

buna seara!as vrea sa stiu daca sporul de vechime in munca,angajatorii sunt obligati sau nu sa il dea!va multumesc
In sectorul privat nu este obligatorie plata sporului de vechime.
Sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in c.i.m, in c.c.m.aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de dispozitii, sporul nu se acorda.

Sectorul bugetar are prevazut in lege acordarea acestui spor care este inclus in salariu.