avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de vechime in munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de vechime in munca.

buna seara!as vrea sa stiu daca sporul de vechime in munca,angajatorii sunt obligati sau nu sa il dea!va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:21, 19 Noiembrie 2015
In sectorul privat nu este obligatorie plata sporului de vechime.
Sporul de vechime se acorda numai daca este prevazut in c.i.m, in c.c.m.aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

In lipsa unor astfel de dispozitii, sporul nu se acorda.

Sectorul bugetar are prevazut in lege acordarea acestui spor care este inclus in salariu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare salariu miralu26 miralu26 Buna ziua, as vrea, va rog sa imi spuneti daca e legal sa fiu incadrat la salariu de 900 lei cu tot cu vechime (am o vechime de 11 ani fara intrerupere) avind ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta/sanitas istvan63 istvan63 Se mai acorda doua salari brute la pensionare limita de varsta?Imi spuneti va rog articolul (vezi toată discuția)
Indemnizație/ spor la salariu pt. pers.cu handicap (active) cernatlarisa cernatlarisa De cand se adauga sporul de 15% la salariu pt persoanele cu handicap grav sau accentuat încadrate în muncă? Multumesc! (vezi toată discuția)