Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate restante

buna ziua, am un credit de aproximativ 2 ani si in acest an am ramas in urma cu 2 rate, respectiv 1140 lei (suma totala a ratelor restante). ma suna mereu de la o firma de recuperatori si imi cer sa platesc aceasta restanta, insa momentan nu imi permit din diferite motive, insa achit in fiecare luna suma de 600 lei (rata mea fiind de 570 lei), mentionez ca eu mai am de achitat acest credit timp de inca 8 ani, ce pot pati daca voi ramane cu aceeasi suma restanta timp de cateva luni bune (12 - 15 luni), :(
Buna ziua,

consecintele le gasiti in contractul pe care l-ati semnat cu banca;
probabil ca sunt niste dobanzi care curg; probabil ca ei au posibilitatea sa solicite plata intregii sume datorate...cititi cu atentie contractul unde veti gasi toate amanuntele.

Avocat Boncu
totusi ei ma ameninta ca ma vor da in judecata, intrabarea mea e ca sa pot fi data in judecata nu ar trebui sa am o datorie mai mare sau pot fi data in judecata indiferent de datoria acumulata?
am auzit la un coleg de servici al sotului meu ca e posibil sa merg la banca sa fac un memoriu si sa mi se amane oarecum plata datoriilor, mentionez ca eu platesc totusi cate 600 lei/luna, insa nu-mi permit sa achit toata suma restanta intr-o singura transa.
Duceti-va la banca.Este adevarat.Se face o reesalonare in care este inclusa si restanta.