Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demonstrarea Vechimi in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demonstrarea Vechimi in munca

Buna Ziua
In situatia in care un angajator numai exista si prin urmare nu pot face dovada vechimii in munca , avand raspunsuri de la lichidator si arhivele nationale ca nu se gaseste arhiva angajatorului si nu mi poate elibera adeverinta de vechime aferenta perioadei lucrate ( aprilie 1985 -septembrie 1985 ) pot sa actionez in judecata ANGAJATORUL CARE MI-A PIERDUT CARNETUL DE MUNCA PENTRU A SOLICITA PLATA STAGIULUI DE COTIZARE PENTRU LUNILE RESPECTIVE ?
Da, puteti face asa ceva, insa trebuie sa introduceti actiunea in termenul de prescriptie.