Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Credit nevoi personale - divort fara partaj, plata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Credit nevoi personale - divort fara partaj, plata efectuata doar de unul dintre soti

Sunt in divort cu sotul, am luat impreuna in 2008 , un credit de 50.000 euro pe 35 ani, eu fiind debitor, el codebitor

In prezent, numai eu sunt nevoita sa platesc rata, el nu vrea sa mai participe. Banca nu obliga pe niciunul in mod special sa plateasca rata, raspundem solidar
Ce ne facem in aceasta situatie?
Eu acum platesc in continuare, ca sa nu risc sa pierd apartamentul pus garantie,(el momentan nu mai locuieste cu noi, dar fiind proprietar poate aparea oricand...) insa tot eu, cu toate, desi am in crestere si cei doi miniori, iar fostul sot are in folosinta masina, care si aceea e din acelasi credit platita??
Ce posibilitate am, deoarece Raiffeisen a spus ca pe ei nu-I intereseaza ca noi am divortat, ramanem amandoi in acest contract....
Mentionez ca solutia o cunosc, partajul, insa niciunul nu va avea circa 3000 euro sa deschidem procesul....plus ca acesta va dura 2 ani, timp in care eu si cu copii de crescut, si rate.....chiar nu este nicio solutie legala sa-l oblige la plata si pe el?
Koresan, utilizator
Intrucat raspundeti in solidar, banca se poate indrepta impotriva la oricare dintre dvs., daca platiti doar dvs.,va puteti regresa dupa plata impotriva fostului sot.
Dacă imobilul ipotecat este bun comun, tot ce plătiți acum veți primi la partaj, dacă îl veți face. practic plătiți pentru un bun al dvs, iar plata vă profită doar dvs . pentru că ceea ce plătiți se va scădea din drepturile soțului față de acel imobil.
Practic nimic nu se misca fara partaj....

Si daca platesc eu acum singura, ceea ce se ia in considerare de instanta este doar capitalul (adica 50 euro pe luna din total credit, ajuns acum la soldul de 40 mii euro), nu si dobanda , care este covarsitoare, 180 euro....
Asa ca , pot avea si surprize de genul ca dupa partaj, eu sa raman si cu ratele, dar si cu despagubirea (sulta) de mii de euro fata de fostul sot....
E total nedrept, avand in vedere ca acest credit nu a fost pentru cumparare de apartament, ci pentru nevoi personale, de care am beneficiat amandoi....
Nu. Se ia în considerare toată suma. veți avea grijă să cereți la partaj să se compenseze ce ați plătit pentru el, cu ce i-ați datora.
Si partajul poate fi facut de comun acord la notar si puteti introduce si plata comuna a creditului.