Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis si subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis si subsol

cine are datoria de a intretine acoperisul si subsolul unei scari de bloc in cadrul unei asocatii de proprietari? proprietarii de pe coloana respectiva sau toti locatarii scarii de bloc respective?
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 acopersul si subsolul imobilelor de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Costurile pentru intretinere si reparatie parti comune se repartizeaza functie de cota indiviza