avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis si subsol
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis si subsol

cine are datoria de a intretine acoperisul si subsolul unei scari de bloc in cadrul unei asocatii de proprietari? proprietarii de pe coloana respectiva sau toti locatarii scarii de bloc respective?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:04, 20 Noiembrie 2015
Conform dispozitii in vigoare L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 acopersul si subsolul imobilelor de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Costurile pentru intretinere si reparatie parti comune se repartizeaza functie de cota indiviza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii acoperis marianelena marianelena Am acoperisul care necesita reparatiisi aducand acest lucru la cunostinta vecinilor de sub mine am ramas surprins si contr4ariat in acelasi timp de ... (vezi toată discuția)
Plata pt. suprafetele comune la renovarea blocului ContSters45341 ContSters45341 Buna ziua, Blocul nostru are pe stanga apart. cu 3 camere si pe dreapta apart. cu 4. La renovarea blocului (respectiv fatada si acoperis) am insistat ca cei ... (vezi toată discuția)