Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata pt. suprafetele comune la renovarea blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata pt. suprafetele comune la renovarea blocului

Buna ziua,
Blocul nostru are pe stanga apart. cu 3 camere si pe dreapta apart. cu 4. La renovarea blocului (respectiv fatada si acoperis) am insistat ca cei cu 3 camere sa plateasca mai putin, pt. ca apartamentel sunt mai mici. Nu s-a ajuns la un compromis, si am hotarat ca fatada de la 3 camere sa o plateasca cei cu 3 camere, respectiv fatada cu 4 camere sa plateasca cei cu 4 camere. Acoperisul am fost obligati sa-l platim in mod egal.
Problema e ca cei cu 3 camere au mai mult de reparat pe partea lor decat cei cu 4, si as dori sa stiu daca exista o solutie mai buna.

Va multumesc,
Oana
Solutia este sa se plateasca conform HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii 230/2007 de infiintare organizare si functionare a asociatiilor de proprietari, adica:
- pe cota-parte indiviza pentru orice reparatie la proprietatea comuna (fatada, terasa. infrastructura tevi comune, holuri, casa scarii etc)
Chieltuielile comune se platesc proportional cu suprafata fiecaruia. ca si la cheltuielile utilitatilor.

HG 400 /2003
ART. 46
Cheltuielile pentru lucrări de �ntreţinere, servicii, de reparaţii şi, după caz, de consolidare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate �n proprietatea comună indiviză - astfel cum este descrisă �n cartea tehnică a construcţiei şi �n acordul de asociere ca: subsolul; conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de apă, canalizare, termoficare, energie electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a gunoiului menajer; structura de rezistenţă; faţade; acoperiş şi altele asemenea - se repartizează proporţional cu cota-parte de proprietate indiviză a fiecărui proprietar, astfel cum este �nscrisă �n acordul de asociere sau care a fost recalculată conform prevederilor art. 45 alin. (3).
nicko_sylvia a scris:

Chieltuielile comune se platesc proportional cu suprafata fiecaruia. ca si la cheltuielile utilitatilor.

HG 400 /2003
ART. 46
Cheltuielile pentru lucrări de �ntreţinere, servicii, de reparaţii şi, după caz, de consolidare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate �n proprietatea comună indiviză - astfel cum este descrisă �n cartea tehnică a construcţiei şi �n acordul de asociere ca: subsolul; conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de apă, canalizare, termoficare, energie electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a gunoiului menajer; structura de rezistenţă; faţade; acoperiş şi altele asemenea - se repartizează proporţional cu cota-parte de proprietate indiviză a fiecărui proprietar, astfel cum este �nscrisă �n acordul de asociere sau care a fost recalculată conform prevederilor art. 45 alin. (3).

Rectific!!!
HOTARARE
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si funcionarea asociatiiIor de proprietari
Art. 44. — (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire Ia proprietatea comuna, cu privire Ia: fondul sau fondunile pentru Iucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare Ia partile de constructii si instaIatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distnibutie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electnica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; intenfonul — partea de instaIatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisuI si altele asemenea, conform prevedenilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii
pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari or persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; ccntracte sau poIite de asigurari;
alte servicii administrative catre proprietatea comuna.
Partile comune din cadrul imobilelor de locuit se intretin/repara ,prin repartizare tuturor locatarilor/proprietarilor conform cota parte indiviza