Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partajarea bunurilor din concubinaj? (sanse doar cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partajarea bunurilor din concubinaj? (sanse doar cu martori...?)

Am 32 de ani si am trait in concubinaj timp de 6 ani cu un barbat cu care am fost cununata doar religios si am facut nunta festiva. (nu am facut cununia civila)
Pe timpul convietuirii am cumparat 2 imobile din care unul si-a trecut concubinul pe numele lui iar celalalt l-a trecu pe numele surorii lui, eu neavand nici un cuvant de spus.

Din casatoria mea anterioara acestui concubinaj am un copil, iar rudelor concubinului au insistat ca imobilele sa fie trecute pe numele lor pentru a se evita dobandirea in viitor a acestor bunuri pe linie materna (din partea mea) copilului meu din aceasta casatorie.

Intrebare: Ce sanse am sa castig dreptul de creanta sau cota parte in natura din aceste imobile si cum ar trebui sa procedez juridic, in cazul in care el nu va recunoaste ca am adus si eu aportul la dobandirea acestor bunuri in cota de 50% (stiu sigur ca nu va recunoaste).

Precizez ca o parte din banii cu care am achitat aceste bunuri le-am dobandit impreuna din codourile primite de la nunta noastra.
daca puteti face dovada contributiei dvs banesti , la achizitionarea imobilului , ( cel al carui proprietar este fostul concubin ) puteti introduce actiun in pretentii .
puteti dace dovada cu acte, inscrisuri ( extrase de conturi, facturi de ex )
daca nu puteti dovedi in nici un fel contributia dvs , n-are rost sa va mai pierdeti timpul prin tribunale , intr-o cauza care ar fii pierduta din start
themis a scris:

Diana Perşa a grăit corect. Aşezat, bănăţeneşte... ca la carte.

:bow:

Am inteles aluzia dle profesor!
Adevarul este ca noi miticii o mai dam pe langa carte !:">