Forum Discuţii juridice Executare silită somatie
Discuție deschisă în Executare silită

somatie

Buna seara!
ref la o executare,va rog sa ma ajutati!
dupa un an de suspendare a executarii -dosarul se afla pe rol-executorul revine cu somatie ,este legal ?
s-au diminuat valorile,apoi s-a depus cerere pt indreptare eroare materiala,apoi s-a dat un alt termen dar executorul revine cu somatia;
ce este de facut?
In astfel de cazuri exista 2 posibilitati: fie achitati debitul, fie il contestati, daca exista motive.
Executarea silita nu mai poate continua in perioada de suspendare. Trebuie sa mergeti la executor si sa-i atrageti atentia asupra acestui aspect.
Sa cititi hotararea de suspendare ca sa va asigurati ca nu cumva totusi perioada de suspendare sa se fi terminat.