avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită am primit somatie de la un executor judecatoresc ...
Discuție deschisă în Executare silită

am primit somatie de la un executor judecatoresc ,hotararea instantei ...

am primit somatie de la un executor judecatoresc ,hotararea instantei de incuviintare a executarii silite la cererea unui recuperator de creante; debitul calculat si cheltuielile de executare sunt gresite ,in sensul ca suma in lei este de fapt numarul contractului de credit pe care l-am avut cu banca ,numar format din 7 cifre ,la acest numar a adaugat ron si a calculat cheltuielile de executare.....ce fac in acest caz?????sunt disperata sa vad ca eu si generatiile urmatoare nu vor reusi sa achite aprox 3000000 ron....
Cel mai recent răspuns: dana_gorj , utilizator 12:01, 6 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti cu actele la un avocat.
Poate reușiți sa anulați executarea silita.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depuneti urgent contestatie la executare.
Puteti merge si la executor, poate e doar o eroare materială. ,
si daca este o eroare materiala ? executorul o va indrepta si cum/ sa nu treaca termenul de depunere a contestatiei
multumesc frumos
Ma gandeam ca poate a scris el gresit suma în somație, la asta ma refer. Va emite alta.

Puteti sa faceti si o înțelegere de plata si sa se suspende executarea.
Merget la executor si vedeti ce rezolvati până trece termenul si depuneti contestatia în termen.

dana_gorj a scris:

si daca este o eroare materiala ? executorul o va indrepta si cum/ sa nu treaca termenul de depunere a contestatiei

Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Somatie coloseum58 coloseum58 Buna seara! ref la o executare,va rog sa ma ajutati! dupa un an de suspendare a executarii -dosarul se afla pe rol-executorul revine cu somatie ,este legal ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare galati galati buna ziua, am o rugaminte, imi puteti spune va rog cand trebuia formulata o contestatie in anulare prima data cand s-a primit somatia sau se poate si ... (vezi toată discuția)
Poprire pe cont Eurodc Eurodc Buna ziua, m-am trezit ca am o notificare de la bancă prin care sunt informat ca asupra contului meu sa efectuat o poprire de circa 1900 lei ,am luat ... (vezi toată discuția)