Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... 1. Art. 715 alin. (1) Cod Procedură Civilă prevede ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

1. Art. 715 alin. (1) Cod Procedură Civilă prevede că: „(1) ...

1. Art. 715 alin. (1) Cod Procedură Civilă prevede că:
„(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, contestaţia privitoare la executarea silită propriu-zisă se poate face în termen de 15 zile de la data când:
1. contestatorul a luat cunoştinţă de actul de executare pe care-l contestă;
2. cel interesat a primit comunicarea ori, după caz, înştiinţarea privind înfiinţarea popririi. Dacă poprirea este înfiinţată asupra unor venituri periodice, termenul de contestaţie pentru debitor începe cel mai târziu la data efectuării primei reţineri din aceste venituri de către terţul poprit;
3. debitorul care contestă executarea însăşi a primit încheierea de încuviinţare a executării sau somaţia ori de la data când a luat cunoştinţă de primul act de executare, în cazurile în care nu a primit încheierea de încuviinţare a executării şi nici somaţia sau executarea se face fără somaţie” (s.n.). desi pot face recurs daca mi-a venit propire la servici
chiar daca a trecut termenul pfff
Aveti vreo nelamurire concreta?
Puteti face contestatie peste termen daca aveti motive de repunere in termen, altfel...
perimare... este motivul care vreau sa invoc art 715 abia acum 15 zile la munca mi-a venit propire pe salariu cum a putut sa treaca peste : (1) În cazul în care creditorul, din culpa sa, a lăsat să treacă 6 luni fără să îndeplinească un act sau demers necesar executării silite, ce i-a fost solicitat, în scris, de către executorul judecătoresc, executarea se perimă de drept.

(2) În caz de suspendare a executării, termenul de perimare curge de la încetarea suspendării. Termenul de perimare nu se suspendă pe timpul cât executarea silită este suspendată la cererea creditorului.Din dispozițiile legale prevăzute de art. 697 alin. (1) C. proc. civ. – „În cazul în care creditorul, din culpa sa, a lăsat să treacă 6 luni fără să îndeplinească un act sau demers necesar executării silite, ce i-a fost solicitat, în scris, de către executorul judecătoresc, executarea se perimă de drept” – rezultă că debitorul care constată că s-a împlinit termenul de perimare are deschisă posibilitatea formulării unei acțiuni în justiție, prin care să solicite instanței de executare să constate că a intervenit sancțiunea procesuală a perimării.Or, din perspectiva Codului de procedură civilă de la 1865, faptul că executorul judecătoresc nu ar fi emis acte de executare pentru o anumită perioadă de timp, ar fi condus la perimarea executării silite, consecința fiind anularea actelor de executarea silită.
pot invoca art 715 ca abia am luat la cunstinta ? dosarul astea are 2 perimarii odata a fost suspendat . daia intreb ca sunt peste termen ..una spune cu drept de constantatie de 10 zile nu cred ca mai pot incadra in termen una spunde definitiv astea e motivarea curtii { apel } dar nu a vazut perimarea culmeaaaa

ce pot face ce pot invoca sa fac contenstatie pentru perimare dosarului ? sau sa invoc art 715 rog din suflet si normal cat are fi taxa de timbru ..!!!? ;la recurs daca suma este 3,468.88 ron
nicu144, utilizator
Indiferent cata dreptate aveti, daca nu repsectati termenele legale, pierdeti drepturi. Nu cunosc motivele pentru care nu ati facut pana acum contestatie la executare. Numarati bine zilele de la data infiintarii popririi si mergeti maine la un avocat sa va scrie repede o contestatie, ca nu aveti cum studia sa invocati chestii tehnice in cateva ore. Poate mai aveti o zi-doua din termen...
Nu taxa de timbru este problema, aia v-o calculeaza si instanta, insa termenul si ce invocati trebuie stabilit bine. Nu va pot spune aici din cateva cuvinte, fara dosar de executare, situatie de fapt...

Ati amestecat codurile, se aplica Codul civil din 2010. Cautati variante, poate o constatare de perimare de drept, insa repet, depinde de ce e in dosar.
Liliana Gradinaru, Avocat