Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare. Respinsa ca tardiva???
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare. Respinsa ca tardiva???

Somatie comunicata(cf sustinerii intimatului) 24.10.2012 - neurmata de acte sau forme de executare silita care sa conduca la executarea silita efectiva a debitorului.

Primul act de executare silita: adresa de infiintare poprire comunicata angajatorului in data de 17.07.2015

Impotriva adresei de infiintare poprire si a intregii executari silite, debitorul face contestatie la executare silita in data de 28.07.2015, invocand perimarea, prescriptia.

Instanta solutioneaza exceptia tardivitatii raportandu-se la somatia din data de 24.10.2012??
Art. 715

Termene

(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, contestaţia privitoare la executarea silită propriu-zisă se poate face în termen de 15 zile de la data când:

1. contestatorul a luat cunoştinţă de actul de executare pe care îl contestă;

Asadar, daca executorul are la dosar comunicarea prin agent procedural iar debitorul nu dovedeste ca in acea perioada nu a putut din motive obiective intra in posesia comunicarii somatiei, Alin 1 primeaza Aliniatului 2 care reprezinta un alternativ.

Sunt instante care, din comoditate, prefera aceasta tardivitate. Altele se duc pana la 15 zile de la poprire...

Ati vazut dosarul de executare?
ContSters257745, utilizator
Multumesc pentru raspuns, nu am vazut dosarul de executare, se judeca la Petrosani unde are domiciliul debitorul(sotul).

Este vb de ctr. de credit 2008. Nu s-au mai facut plati din 2009.Cererea de excutare silia 23.11.2009

Intimatul s-a aparat cu privire la prescriptie ca ar fi existat candva in 2010 o suma de 7 lei intr un cont RF banc si care s-ar fi eliberat in contul B ca urmare a infiintarii popririi.

Cu privire la perimare Intimatul sustine ca s-au formulat cereri de continuare a executarii silie si prin urmare nu s-a perimat.

Ce m-a surprins foarte tare, a fost faptul ca instanta a solutionat exceptia tardivitatii raportandu-se la somatia din 2012 si nu la actul de executare silita contestat.