avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna seara!
se poate pune poprire pe alocatia de sustinere a familiei -Art. 6 Legea 277/2010 a Alocaţia ?
care este legea va rog,care permite/nu permite acest lucru?
Ultima modificare: Vineri, 20 Noiembrie 2015
azalee24, utilizator
Cel mai recent răspuns: azalee24 , utilizator 12:10, 21 Noiembrie 2015
nu se poate, e venit cu destinatie speciala.
art 728 cpc
7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
Nu cred ca vi s-a pus poprire pe acest venit, ci ca v-a fost blocat contul in care intra acest venit.
In acest caz, mergeti si vb cu executorul sa faca adresa la banca pt a va elibera suma provenita din alocatie.
1.multumesc! o sa merg si cu art pe care mi l-ati scris!
2.daca dosarul de contestare a executarii este pe rol;a fost ridicata poprirea iar executorul revine cu poprirea pe cont este legal?
3.ce adresa trebue facuta catre executor?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Noiembrie 2015
azalee24, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire, venituri exceptate coryred coryred Buna dimineata, in cazul unei executari silite poprirea se face pe salariu,dar si pe alocatia /pensia de intretinere a copilului? (vezi toată discuția)
Blocare alocatie lucyfer lucyfer Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie : fiul meu este plecat din tara pentru o operatie pe cord deschis la o clinica din Londra. Are un ... (vezi toată discuția)
Poprire alocatie ContSters126873 ContSters126873 buna ziua .am doua conturi bancare ,unul in care imi intra salariul la o banca si al doilea la alta banca in care intra alocatia copilului. am o intarziere la ... (vezi toată discuția)