Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna seara!
se poate pune poprire pe alocatia de sustinere a familiei -Art. 6 Legea 277/2010 a Alocaţia ?
care este legea va rog,care permite/nu permite acest lucru?
azalee24, utilizator
nu se poate, e venit cu destinatie speciala.
art 728 cpc
7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.
Nu cred ca vi s-a pus poprire pe acest venit, ci ca v-a fost blocat contul in care intra acest venit.
In acest caz, mergeti si vb cu executorul sa faca adresa la banca pt a va elibera suma provenita din alocatie.
1.multumesc! o sa merg si cu art pe care mi l-ati scris!
2.daca dosarul de contestare a executarii este pe rol;a fost ridicata poprirea iar executorul revine cu poprirea pe cont este legal?
3.ce adresa trebue facuta catre executor?
azalee24, utilizator