Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare factura vidanjare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare factura vidanjare

Buna seara. Factura de vidanjare se imparte pe persoane sau pe cota parte indiviza. Multumesc
Aceste cheltuieli se impart la nr de persoane ce locuiesc in locuinta.
In HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 se prevede:
Repartizarea cheltuielilor pe numar de persoane

Art. 34. - Cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care locuiesc in condominiu si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura se repartizeaza proportional cu numarul de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati in cladire in luna pentru care se calculeaza lista de plata si reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiilor comune; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.