avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... litigii apia
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

litigii apia

am urmatoarea problema:
in 2013 am depus declaratia pe supraf la apia- am incasat in 2014 banii de subventie- la dosar era depus un contract de arenda in care eu aveam calitatea de proprietar -arendator
dosarul a fost primit , verificat, declarat eligibil, cu toate ca in contractul de arenda se vedea ca nu eu muncesc pamantul
in 2014 am incasat banii de subventie
in nov 2015, apia emite un prioces verbal de constatare nereguli, si cere banii de subventie inapoi+ penalitati
bineinteles ca nu vreau sa-i returnez!!!
am contestat pv resp, motivand ca in regulamentul ce 1122/2009 la art 80 alin3 scrie ca sumele necuvenite se restituie doar daca au fost cerute de apia in 12 luni de la plata
apia mi-a cerut banii dupa 20 de luni.
acum au emis o decizie prin care cer banii.
ce sfaturi aveti???

Alte discuții în legătură

Abuz grosolan, marca apia herdaflorin herdaflorin Buna ziua. As dori sa va expun un caz despre subventia la ha primita de la APIA\' - in 2008 mama mea, care detine 3 ha de teren arabil, a depus cerere de ... (vezi toată discuția)
Cine incaseaza de la apia subvenþia la hectar, proprietarul sau arendasul? alcaz alcaz 1.Daca terenul agricol este arendat, cel care a dat in arenda are dreptul de a obtine subventii de la APIA ? Sau acestea sunt incasate de catre cel care a ... (vezi toată discuția)
fonduri apia badila steluta badila steluta bunaziua! am un ctr. de arenda cu un proprietar ce detine 150 ha acesta doreste anularea ctr. dar intre timp a depus si cerere de plata pt suprafata ... (vezi toată discuția)