Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschidere succesiune de catre nepoata de sora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschidere succesiune de catre nepoata de sora

buna seara. un frate C. si o sora M. au decedat. ambii au fost casatoriti. doar sora M. are doi copiii. Sotia fratelui a decedat prima in 1987 iar fratele M. a decedat in 2008. cei doi nu au avut copii ci doar sotia are trei frati. in anul 2012 moare si sora M. Copii sorei M. in prezent vor sa dezbata succesiunea dupa unchiul lor C.. stiind ca are cateva hectare de teren si o casa in care locuieste un nepot al sotiei unchiului.
1. in prezent nepotii (copii sorei M.) pot deschide la notar succesiunea unchiul C. daca nu au dezbatut inca succesiunea dupa mama lor M. ?Sau trebuie intai sa dezbata suuccesiunea dupa mama lor C., ca apoi sa aiba vocatie sa il mosteneasca pe fratele mamei lor C.? (pentru ca mama lor a murit in 2012 dupa fratele sau).
2. nepotii inca nu stiu daca a fost deschisa succesiunea unchiului.practic primul pas pe care ar trebui sa il faca este sa ceara o incheiere de verificare a evidentelor succesorale?
3. pentru a intra in posesia actelor de proprietate in copie ale unchiului, carei institutii trebuie sa se adreseze nepotii?
va multumesc anticipat.
Pasul 1 - verificarea evidentelor succesorale.

Pasul 2 - depinde de ce s-a gasit în pasul 1 - fiindca se poate ajunge pe drum închis ori la răspântie.

Ar fi drum închis, spre pildă, în situatia in care "nepotul" care locuieste in casa "unchiului" C o fi vreun legatar universal al acestuia. (am pus ghilimele pentru că era nu era nepotul lui C, ci al sotiei acestuia, dar nimic nu l-ar fi impiedicat pe C sa-i lase un testament care înlătura de la mostenire pe sora M si nepotii de sora).

Daca nu e drum închis ...hmm ...s-ar putea sa arate a autostrada cu 12 benzi... Din aceasta pricina eu as vedea pasul 3 (dar fiecare e liber să facă ce ştie mai bine) ca fiind o discutie cu "nepotul" (una bine purtată ar putea scuti alergătură inutila).
romascanu, moderator
multumesc.