Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit taxa de forfetare pentru o societate aflata in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

taxa de forfetare pentru o societate aflata in dizolvare

Buna ziua,
Am o firma care nu a avut deloc activitate de la infiintare, nu are patrimoniu, angajati, etc.Practic pana in prezent s-au depus doar declaratiile 100 si 300 (trimestrial ) si bilanturile pe proprie raspundere care sunt obligatorii la administratia financiara. Firma se afla in dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990 din MAI 2008.
Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns : TREBUIE sa platesc aceasta taxa de forfetare (2200/an) daca firma se afla in dizolvare din mai 2008?

Va multumesc anticipat.
Da, aveti de platit taxa fofetara pana la admiterea dizolvarii societatii, respectiv a RADIERII acesteia din registrul comertului.
Cunosc si eu un caz similar ...vedeti ca trebuia sa depuneti si declaratiile 101.Eu am ramas perplex cand am aflat la administratie ca trebuiau depuse chiar daca aveau declaratia mea ca nu a avut activitate.Asa ca sunteti buni de plata.#-