avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere fara permis/pedeapsa cu supraveghere- ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere fara permis/pedeapsa cu supraveghere- reabilitare

Am fost prins la volan fara permis ....Pedeapsa pe care am primito a fost 9 luni art 335 si art 336 3 luni rezultand un an care mi sa anulat si mi a dat 2 ani cu supraveghere ....Intrebarea mea este cand pot sa imi fac si eu reabilitarea dupa cat timp cati ani ?
Cel mai recent răspuns: selciuk , utilizator 21:30, 21 Noiembrie 2015
3 ani

Cererea de reabilitare se depune fie la instanta care a solutionat cauza in prima instanta, fie la instanta de acelasi grad in a carei raza teritoriala isi are domiciliul persoana care doreste sa obtina reabilitarea. In practia, desi legea da dreptul de a alege intre cele doua instante, s-a aratat ca este mai eficienta introducerea cererii la instanta care a judecat cauza in fond si care are in arhiva toate datele cazului, inclusiv cele privind executarea pedepsei.

Care este continutul cererii de reabilitare

-numele si adresa condamnatului sau a persoanei care o face in numele sau (cand acesta a decedat);
–precizarea condamnarii pentru care se face reabilitarea, precum si a faptei pentru care s-a pronuntat condamnarea;
–localitatile unde a locuit condamnatul, locurile de munca avute in intervalul scurs de la executarea pedepsei pana la formularea cererii;
–temeiurile cererii;
–indicatii utile pentru identificarea dosarului si orice alte date pentru solutionarea cererii.

La cererea astfel intocmita se vor anexa actele care dovedesc ca sunt indeplinite anumite conditii.


Se poate obtine si fara avocat.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare dcl_1977 dcl_1977 ce acte imi trebuie si cat costa sa-mi fac si eu reabilitarea? (vezi toată discuția)
Reabilitare dupa o condamnare de 18 luni pentru tentativa de viol mihail1978 mihail1978 in 2003 ianuarie am fost retinut pt tentativa de viol,in august 2003 am avut o sentinta definitiva in acest sens cu executare,am avut arest preventiv si apoi ... (vezi toată discuția)
Fosti detinuti, oameni fara viitor roibu001 roibu001 Am fost judecat,condamnat pentru furt in anul 2011 fapta savarsita in minorat,executarea pedepsei in minorat. Acum am cazier ...si acum numa prea pot angaja ... (vezi toată discuția)