Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere fara permis/pedeapsa cu supraveghere- ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere fara permis/pedeapsa cu supraveghere- reabilitare

Am fost prins la volan fara permis ....Pedeapsa pe care am primito a fost 9 luni art 335 si art 336 3 luni rezultand un an care mi sa anulat si mi a dat 2 ani cu supraveghere ....Intrebarea mea este cand pot sa imi fac si eu reabilitarea dupa cat timp cati ani ?
3 ani

Cererea de reabilitare se depune fie la instanta care a solutionat cauza in prima instanta, fie la instanta de acelasi grad in a carei raza teritoriala isi are domiciliul persoana care doreste sa obtina reabilitarea. In practia, desi legea da dreptul de a alege intre cele doua instante, s-a aratat ca este mai eficienta introducerea cererii la instanta care a judecat cauza in fond si care are in arhiva toate datele cazului, inclusiv cele privind executarea pedepsei.

Care este continutul cererii de reabilitare

-numele si adresa condamnatului sau a persoanei care o face in numele sau (cand acesta a decedat);
–precizarea condamnarii pentru care se face reabilitarea, precum si a faptei pentru care s-a pronuntat condamnarea;
–localitatile unde a locuit condamnatul, locurile de munca avute in intervalul scurs de la executarea pedepsei pana la formularea cererii;
–temeiurile cererii;
–indicatii utile pentru identificarea dosarului si orice alte date pentru solutionarea cererii.

La cererea astfel intocmita se vor anexa actele care dovedesc ca sunt indeplinite anumite conditii.

Se poate obtine si fara avocat.
~ Conținut șters la cerere ~