Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Control ANAF la persoane fizice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Control ANAF la persoane fizice

Buna ziua,sunt Adrian si am o nelamurire si o intrebare: ANAF-ul poate interveni la persoane fizice care se folosesc de terenuri agricole fara sa plateasca impozit pe acel teren? Va multumesc anticipat ,cu stima !!!
Depinde al cui este ternul, si sub ce forma il folosesc.
Terenul de care vorbesc este ,intr-un fel ,al primariei si este folosit ca si gradina de unele persoane care nu platesc impozit pe teren ,,
Anafu-l intervine pentru controlul si urmarirea impozitarii venitului obtinut din valorificarea productiei de pe acel teren. Pentru controlul platii impozitului pe teren la bugetul local se ocupa structura din primarie care urmareste taxele si impozitele locale.
multumesc mult