Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sentinta favorizarea infractorului si tainuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sentinta favorizarea infractorului si tainuire

Buna ziua! Prietenul meu este judecat alaturi de alte persoane pt favorizarea infractorului si tainuire.El nu a mai avut condamnari, este curat. La proces a mers pe recunoastere,a fost intrebat daca accepta munca in folosul comunitatii, a raspuns la toate intrebarile judecatorului sincer. Judecatorul a spus ca o sa fie judecat in forma simplificata! Astazi a fost un nou termen si procurorul a cerut pedeapsa cu executare. Peste 2 zile este pronuntarea. Avocatul spune ca o sa fie bine.Ce parere aveti? Poate primi o pedeapsa cu executare?
Buna ziua! Pentru savarsirea infractiunii de favorizare a faptuitorului, pedeapsa este inchisoare de la 1 la 5 ani sau amenda, iar pentru savarsirea faptei de tainuire pedepsa este tot inchisoare de la 1 la 5 ani sau amenda. Fiind vorba de procedura simplificata, limitele de pedeapsa se vor reduce cu 1/3, se va aplica concursul de infractiuni, astfel ca prietenul dvs. va primi o pedeapsa principala la care se va adauga un spor de 1/3 din cealalta pedeapsa. Instanta de judecata va aprecia cu privire la modalitatea de executare a pedepsei, respectiv daca va dispune executarea acesteia in regim de detentie sau va dispune o alta modalitate.