Forum Discuţii juridice Executare silită Detalii executare silita / licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

Detalii executare silita / licitatie

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care este procedura in mare in ceea ce priveste procesul de executare silita? M-am interesat la cateva banci si am primit informatii aberante.

1. Una dintre ele este ca BEJ stabilieste un pret de pornire al licitatiei. Apoi, chiar daca se obtine un pret (cel de pornire sau altul mai mare) banca poate refuza vanzarea imobilului la acel pret.
In situatia asta e legal/corect ce fac ei? Eu vad doar ca iau in deradere participantii la licitatie.
2. In situatia in care se castiga licitatia, i-am intrebat cum iau cadastrul si cum iau actul de proprietate. Raspunsul a fost absurd: - de la fostul proprietar. Chiar asa e? Cum sa mi le dea din moment ce in 90% din cazuri sunt evacuati cu forta
3. In cazul in care sa presupunem ca ajungem in faza in care se adjudeca, inainte de evacuare fostul debitor distruge apartamentul. Se poate face ceva impotriva lui? Sau e o zona gri in care el era inca proprietar, dar nu prea...
4. Apoi, care sunt si cate sunt caile de atac pe care debitorul executat le poate face? Aceste cai "dureaza" ca un proces normal - 3-4 ani? Intreb acest lucru, deoarece un BEJ m-a informat ca dupa ce achit intreaga suma in urma castigarii licitatiei, fostul debtor poate face contestatie si sa trebuiasca sa asteptam (eu cu banii blocati la el) decizia instantei.

Multumesc.
carepecare, utilizator
din cate cunosc, in cazul uneli licitatiei pt vanzarea unui apartament executat silit,BEJ evaluaeaza imobilul si in urma evaluari stabileste un pret de pornire.
se organizeaza licitatia si daca un licitator ofera pretul de pornire sau mai mult se declara adjudecatar.
bancile de obicei daca se obtine un pret bun nu anuleaza licitatia.
de la a treia licitatie pretul poate scadea cu 25% din pretul primei licitaii(pretul de pornire a primei licitatii)
cand un licitator castiga licitatia, debitorului poate contesta in termen de 15 zile de la data adjudecarii.
adjudecatarul dupa cele 15 zile pplateste suma care sa stabilit la castigarea licitatiei i se intocmeste un act de adjudecare care reprezinta titlu de proprietate.
cu acel act se intabuleaza noul proprietar.
referitor la distrugerea apartamentului ,cum zici si tu e o zona mai grii asa,si acesta reprezinta riscurile cumpararii unui apartament sau imobil de locuit in cadrul unei executarii silite.
poti sal dai in judecata dar ce poti mai lua de la el? daca banca ia luat casa.
fyeratanye, utilizator