Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Asistenta juridica a partii vatamate in procesul penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Asistenta juridica a partii vatamate in procesul penal

Buna seara!

pe scurt, nelamurirea mea este urmatoarea: ulterior unei plangeri penale ( eu victima) , se ajunge in camera preliminara. Desi , am primit citatie ca asistenta juridica este obligatorie, inclusiv ca acesta asistenta poate fi asigurata cu un avocat din oficiu, acest lucru nu s-a intamplat, in sala fiind doar eu, procurorul, grefierul si domnul judecator. E corect, sau mai bine spus este legal?
In cazul persoanei vatamate/partii civile, asistenţa juridică este obligatorie când aceasta este o persoană lipsită de capacitate de exerciţiu ori cu capacitate de exerciţiu restrânsă.
Nu aveti dreptul din oficiu la avocat din oficiu...

Va puteti descurca si singur daca sunteti victima si nu ati solicitat daune materiale si morale.
multumesc!
si totusi, am primit adresa in acest sens de la Judecatorie.
Adresa este pentru inculpati in privinta continutului scrierii.