Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIAT CUMUL CU PENSIA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIAT CUMUL CU PENSIA

Pentru un salariat incadrat cu CIM determinat cumul cu pensia, cum se stabileste salariul de incadrare?
1. Angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară, indiferent daca persoana cumuleaza sau nu salariul cu pensia in conditiile legii.

2. Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.

3. Incepand cu 01.07.2015, salariul minim brut pe economie este de 1050 lei/luna, pentru un program de 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic